Böcekler

Hamam Böcekleri Neden Evlere Girerler?

4.7/5 - (64 votes)

Hamam böcekleri adları gibi yalnızca hamamda bulunan canlılar değildirler. Adlarının neden hamam böceği olduğunu öncelikle belirtelim. Nemli ve ıslak hemen her bölge, hamam böcekleri için uygun bir yaşam alanıdır. Buna rağmen hamam böcekleri neden evlere girerler sorusunun cevabı tam da bu nokta yani nemli ve ıslak bölgeler.

 

Yeryüzünde en zor şartlara dayanabilen böcek türlerinden biri olan hamam böcekleri, zaman zaman insanlarla aynı ortamı paylaşabiliyorlar. Bunun en önemli sebebi, hamam böceklerinin nemli, ıslak (çoğunlukla lağımları) kendilerine yaşam alanı olarak belirlemiş olmalarından kaynaklanıyor. Evinizde sızdıran bir musluk, lağım kanalına bağlantılarınızda oluşan küçük birkaç delik onların sizinle aynı ortamı paylaşmalarına yeter de artar bile.

 

Hamam Böcekleri Neden Evlere Girerler?

Hamam böcekleri, bulabildikleri hemen her türlü besini yemekten çekinmezler. Buna ölmüş bir hamam böceğini de dahil edebilirler. Nemli ve ıslak bölgelerden, lağımlardan, evinizin çatlak duvarlarından evinize giriş nedenleri besin bulmak, sıcak bir ortamda bulunmaktır. Buna özellikle mutfağınızda açıkta kalan yemekleri ve yemek artıklarını da eklersek hamam böcekleri için bundan daha iyi bir ziyafet düşünülemez.

Birkaç Tane İdi Bir Anda Çoğaldılar

Pek çoğumuzun evin içinde bir ya da birkaç tane hamam böceği görmesi doğal olarak kabul edilebilir. Ancak bu canlılar çok çabuk üreyen canlılar oldukları için evinizde gördüğünüz hamam böcekleri için gerekli önlemi almadığınız takdirde kısa sürede evinizde istilaya varan sayıda artış görebilirsiniz.

Hamam Böceklerinden Nasıl Korunabiliriz?

Hamam böceklerinin evinize giriş şekli farklı olabilir. Bazen marketten satın aldığınız meyve ve sebze poşeti ile birlikte evinize konuk olabilen bu böcekler, bazen açık kalan pencere, sızdıran bir musluk ya da duvardaki bir çatlaktan da evinize girebilirler. Bunun için öncelikle hamam böcekleriyle etkili bir mücadele gerekebilir. Evinize giriş kaynağının tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşıyor. Hamam böceklerinin giriş yapabileceği tüm delik ve çatlakların acil olarak kapatılması ve evdekilerle ilaçlı mücadele edilmesi şart. Evde bulunan açıkta kalmış yemeklerin ve yemek artıklarının da ortadan kaldırılması önemli. Çünkü açıkta bulunan bol besin onların her zaman ilgisini çekecektir.

 

 

Yorum Yaz