Canlı Doğuranlar

Endler

Endler 3
Rate this post

Güney Amerika kökenli olan Endler, Lepisteslerle büyük bir benzerlik taşır. Benzerliğine rağmen Lepisteslerden daha küçük ve daha doğurgan canlılardır.

Endler, barışçıl ve sevimli balıklardır. Hem etçil hem de otçul yemleri kabul ederler. Ortalama 5 cm. boya ulaşırlar. 30-40 cm.’lik akvaryumlarda 24-29 derece (ideal ısı 27) arasındaki sıcaklıklarda rahatlıkla yaşarlar. 20-25 günde bir çiftleşerek yavru doğurma özelliğine sahiptir. Ancak yavrular doğduktan sonra yetişkin Endlerden ayrılmalıdır. Aksi halde yetişkin balıklara yem olabilirler.

Cinsiyet ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Erkekler gonopod’a sahiptir. Dişiler ise erkeklere göre daha büyüktür ve soluk renklidir.

Endler, sakin ve bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Lepisteslerle çiftleşebilirler. Çiftleşme sonucunda kırma bir tür çıkacaktır. Bu tür, Endler ve Lepisteslerin orjinalliğinden oldukça uzaktır. Çiftleştirilmeleri tavsiye edilmemektedir.

Endler akvaryumda oluşacak kötü şartlara karşı dayanıksızdır. Dişi-erkek oranı doğru ayarlandığı takdirde, sorunsuz ve huzurlu bir akvaryum kurulmuş olur.

Yorum Yaz