Canlı Doğuranlar

Siyah Moli

Siyah Moli
Rate this post

Siyah Moli, Orta Amerika’nın sakin nehirlerinde yaşayan bir Canlı Doğuran türüdür. Doğal yaşantılarında genellikle nehirle denizin birleştiği noktalarda yaşayan Siya Moliler, üreme dönemleri dışında barışçıl balıklardır. Beslenmeleri; yosunlar, kuru yemler ve tübifex kurduyla karşılanmalıdır.

Siyah Moli

Siyah Moli erkekleri ince ve uzun, dişiler ise erkeklere oranla biraz daha iridir. Yüzgeçleri dişilerine göre daha gelişkin olan erkeklerin yine dişilerden farklı olarak gonopodları bulunur.

Çoğu Canlı Doğuran gibi diğer türlerle barış içinde yaşayabilir. İyi bir yosun yiyicisidirler. Ani sıcaklık değişimlerinden çabuk etkilenerek, mantar ve beyaz benek’e yakalanabilirler. Bunu önlemek için Akvaryuma her 10 litre için 10 gr. tuz atılmalıdır. Barışçıl balıklar oldukları için özellikle diğer Canlı Doğuran türleriyle birlikte yaşayabilirler. Yetişkin Moli balıkları oldukça doğurgandırlar, çok sayıda yavru dünyaya getirirler ve yavrularını yemezler. Eğer Akvaryumda başka balıklarında yavruları varsa onlarında saklanmaları ve gelişmelerini sağlayabilirler. Ancak yavru Moliler siyah renkleri nedeniyle çabuk dikkat çekerek diğer balıklara yem olabilirler. Bu nedenle yavrular doğduğu anda, başka bir alana alınmalıdır.

Siyah Moli için ideal Akvaryum ısısı, 20 ile 28 derece arasıdır. En az 60 litrelik Akvaryumlarda bakılmalıdırlar. En fazla 6 cm. boya ulaşan Siyah Moliler, genellikle Akvaryumun orta ve yüzey kesimlerinde yüzerler.

Yorum Yaz