Canlı Doğuranlar

Velifera

Velifera
Rate this post

Velifera’nın doğal yaşam alanı Orta Amerika’dır. Meksika’da bulunan Yukatan bölgesindeki acı sularda sıklıkla görülürler.

Hem etçil hem de o otçul olan Velifera, genellikle küçük canlılarla ve yosunlarla beslenir. Erkeklerde özellikle sırt kısmı gayet gösterişlidir. Erkek Velifera daha renkliyken, dişilerde erkeklerin aksine gonopod bulunmaz. Bu türün üremesi, Lepistes ve Moli gibi canlı doğumdur. Akvaryumun ideal ısısı 25 ile 28 derece arasıdır. Hem dişi, hem de erkek Velifera, en fazla 15 cm.’ye kadar büyüyebilir. Oldukça agresif olan Velifera Akvaryumunda, kavga çıkma ihtimaline karşı en fazla 1 adet erkek bulunmalıdır.

Velifera

Veliferalar Akvaryumun orta ve yüzey kesimlerinde yüzer. En az 100 litrelik Akvaryumda bakılması tavsiye edilir. Doğal yaşamlarında acı sularda yaşadıkları için Akvaryum şartları da buna göre ayarlanmalıdır. Bunun için her 50 litre için 1 çay kaşığı tuz atılmalıdır. Bu şekilde Velifera, çeşitli hastalıklardan da korunmuş olacaktır. Akvaryum içerisinde erkek-dişi oranı için 1’e 3 idealdir.

Canlı doğuranlar arasında belki de üremesi en zor olan tür Velifera‘dır. Yavruları artemia ve toz yemlerle beslemek uygun olacaktır. Bu tür, genellikle bitkili Akvaryumları sever. Bu nedenle Akvaryumun uygun bölümleri bitkilendirilmelidir.

Yorum Yaz