Characiformlar

Kırmızı Karınlı Piranha

Kırmızı Karınlı Piranha
2.7/5 - (21 votes)

Ana vatanı Güney Amerika olan Kırmızı Karınlı Piranha, Latince ismiyle Pygocentrus Nattereri, vahşiliği konusunda ün salmış balıklardan birisidir. Yetiştirilmesi sırasında korkutulmazsa saldırgan davranışlarda bulunur. Bir arada bulundukları ortam içerisinde aç bırakılırlarsa birbirlerine saldırarak yaralanabilirler. Aşırı saldırgan bir yapıya sahiptir.

Kırmızı Karınlı Piranha

Genel Bilgiler

Kırmızı Karınlı Pirana, oldukça dayanıklı bir balık olduğu için en kötü koşullarda bile yaşayabilir. Etçil bir beslenme sistemine sahiptir. Ancak besleneceği zaman kesinlikle kırmızı et verilmemelidir. Kırmızı et balıkları yağlandırır. Kırmızı et yerine çiğ ve yağsız beyaz balık eti ile ya da canlı yemlerle beslenmesi gerekmektedir.

Kırmızı Karınlı Piranha akvaryumu bitki ve ağaç kökleriyle doldurulmalıdır. Fazla ışıklandırma yapılmamalı ve iyi bir filitrasyon sağlanmalıdır. Maksimum 40 cm.’ye kadar büyüyebilen bu tür, en az 600 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdır. Su ısısı olarak 25 derece civarı uygun olacaktır. Bu balıklar başlangıç için uygun olmamakla beraber tecrübe gerektirir. Sürü halinde yaşamayı seven Piranalar, aç bırakıldığı takdirde ele bile saldırabilmektedir.

Dünya’nın pek çok yerinde satışı ve bakımı yasaklanmıştır.

Üreme

Üreme zamanları dışındaki zamanlarda cinsiyet ayrımı yapılması için erkek ve dişiler arasında yeterli farklılıklar görülmez. Ancak üreme döneminde Kırmızı Karınlı Pirana erkeği, maviye yakın bir siyah renge bürünür. Dişinin renginde de koyulaşma olsa da erkeğinki kadar belirgin değildir.

Üreme döneminde birbirleri ile eşleşen çift koyu birer renk alır. Bu zamanda dişi ve erkek balıklar ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Yumurtalar döküldükten sonra anne ve baba yumurtalardan ayrı tutulmalıdır. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra 5 cm. olana kadar Artemia ve su piresiyle beslenmelidir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • mrh antalyada yasiyorum etcil pirana ariyorum 10 .15 cm buyuklugunde yardimci olabilcek kisiler var ise cok sevinirim