Characiformlar

Kör Tetra

Kör Tetra
2/5 - (1 vote)

Kökeni Orta ve Kuzey Amerika kıtası olan Kör Tetra, bu bölgelerin nehir ve göl kenarlarında yaşar.

Kör Tetra

Gözleri olmayan Kör Tetra, mükemmel bir koku alma duyusuna sahiptir. Çoğunlukla karanlık bölgelerde yaşadıklarından dolayı gözleri zamanla evrim geçirmiş ve yok olmuştur. Koku alma duyularının güçlü olmasının nedeni de budur. Yolunu bu sayede bulur. Yiyecekleri metrelerce öteden duyumsayabilir.

Bakımları ilgi ve sabır ister.

Akvaryum Şartları

Akvaryum ortamında ışıklandırma yapılmamalıdır. Karanlık alanlardan hoşlanırlar. Bitkilendirme de şart değildir. Bununla beraber hemen hemen tüm Canlı Doğrudan türleriyle sorunsuzca yaşarlar. Yırtıcı ve etçil balıklarla beraber beslenmesi pek uygun değildir. Akvaryum’un minimum boyutu 50 cm. olmalıdır. Su ısısı 20-28, pH derecesi ise 6.0-7.6 olmalıdır.

Akvaryum’un çoğunlukla dip kesimlerinde yaşarlar. Sürü halinde beslenmeleri en uygunu olacaktır.

Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Kör Tetra, yumurta dökerek ürer. Üreme dönemlerinde su ısısı düşürülmelidir. (20 derece civarı uygundur.) Yumurtalar döküldükten birkaç gün sonra yavrular çıkar. Yavrular doğduktan hemen sonra ayrı bir yere alınmalıdır. Yavrular, doğduklarında gözlere sahiptir. İlginç bir şekilde büyüdükçe gözlerini kaybederler.

Cinsiyet ayrımı, dişilerle erkeklerin karın bölgelerine bakılarak yapılır. Erkek Kör Tetra’nın karın bölgesi, dişiye göre daha zayıftır. Dişilerin karnı, gözle görülür oranda şişkindir.

Yorum Yaz