Characiformlar

Mavi Tetra

Mavi Tetra 2
Rate this post

Ana vatanı Kolombiya, Brezilya gibi Güney Amerika ülkeleri olan Mavi Tetra, sıcaklığı 22 ile 28 derece arasında olan sularda yaşamaktadır. Erkek Mavi Tetra, 7 cm.’ye kadar uzayabilirken, dişi Mavi Tetra 5 cm.’ye kadar uzar.

Temel Bilgiler

Mavi Tetraların akvaryumu, üreme dönemlerinde bir süre güneşte bekletilmiş ve dinlendirilmiş su ile doldurulmalıdır. Bu dönemde akvaryumun dibi kumsuz olmalı ve yumurtaların bırakılması için saksı içine yerleştirilmiş amazon kılıcı benzeri bir bitki bırakılmalıdır. Üreme, en parlak erkek Mavi Tetra ile karnı en dolu olan dişi arasında gerçekleşir.

Mavi Tetra da diğer tüm akvaryum balıkları gibi taze ve temiz suya ihtiyaç duyar. Akvaryumlar için orta boy bir tür olan Mavi Tetralar genellikle kendi türleri ve diğer türlerle gayet iyi anlaşır ama çok kalabalık akvaryumlarda çok da mutlu olamazlar. 2 ile 5 yıl arasında süren kısa ömründe, anlaşabileceği, uyumlu 3-8 arası balıkla beraber gayet sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilir. Balık sayısının arttırılması düşünülüyorsa akvaryumun da boyutu ona göre ayarlanmalıdır.

Beslenme

Mavi Tetra yavruları yumurtalarından ilk çıktıkları zaman çok küçük oldukları için, ilk zamanlarda paramesyum (terliksi hayvan) ya da infusoria gibi besinler ile beslenmelidir. Daha ileri dönemlerde kuru yemin yanında artemia ve su piresi gibi canlı yemlerle beslenmelidir. Bu balıklar bitkisel besinlere de ihtiyaç duyarlar. Belli aralıklarla spirulina gibi bitkisel yönden zengin olan yemlerden de verilmelidir.

Yorum Yaz