Characiformlar

Neon Tetra

Neon Tetra
Rate this post

Neon Tetra

Ana vatanı Güney Amerika olan Paracheirodon İnnesi yani ülkemizdeki adı ile Neon Tetra balığı, barışçıl bir yapıya sahip karma akvaryum balığıdır.

Genel Bakım

Minimum 5’li sürüler halinde bakılırsa yüksek verim alınır. Bu balık türünün bakımının yapıldığı akvaryum loş ışıklandırılmış olmalı, koyu renkli kum tercih edilmeli ve akvaryumun içerisinde bol miktarda bitki bulundurulmalıdır. Tek bir küçük 5’li grup için 35-40 litrelik bir hacme sahip olan akvaryum yeterlidir.

Neon Tetra etçil bir beslenme sistemine sahiptir. Sakin mizaçlı bir balık olduğu için diğer balıklara karşı saldırgan davranışlarda bulunmaz. Yaşadığı akvaryumda yüzmek için suyun orta ve yüzey seviyelerini tercih eder.

Neon Tetra, akvaryum içerisinde 21 ile 26 derece aralığında bir sıcaklık değerine sahip suyun içerisinde yaşar. Suyun ph değeri 5 ile 7 arasında tutulmalıdır. Suyun içerisine mango kökü konularak su değerleri istenilen rakamlara getirilebilir.

Cinsiyet Ayrımı ve Üreme

Bu balık türünde cinsiyet ayrımının yapılması zordur. Dişi balıklar genellikle daha yuvarlak ve daha iridir. Erkek balıklar ise ince bir yapıya sahiptir. Dişi balıklar üreme dönemlerinde 130 civarında yumurta dökerler. Yavrular 5 günlük kuluçka süresinden sonra yumurtadan çıkar, anneden ve babadan ayrı bir tank içerisinde tutulmalıdırlar.

Yorum Yaz