Characiformlar

Pacu

Siyah Pacu
Rate this post

Ağaçtan düşen meyveler ve tohumlar ile beslenen Pacu, halk arasında sıklıkla Piranha ile karıştırılmaktadır.

Genel Bilgiler

80 cm.’lik bir boya kadar büyüyen bu balıkların ağızlarında insanlarda olduğu kadar diş bulunmaktadır. Ancak bu dişler parçalama yapabilen sivri dişler değildirler. Sadece yiyeceklerini kesmeye yarayan düz dişlere sahiptirler. Ana beslenme kaynaklarını oluşturan meyve ve tohumları bu dişler yardımıyla keserek yerler. Meyve tohumu ya da beslenebileceği benzeri gıdalar bulamadığı zaman kurtlar ve böceklerle de beslenebilirler.

Anavatanı Amazon Nehri ve Havzası olan bu balıklar kırmızı ve siyah olmak üzere iki çeşit türe ayrılır. Kırmızı Pacu sadece otçul beslenirken, Siyah Pacu hem otçul hem de etçil bir beslenme sistemine sahiptir. Genel olarak Pacular ağırlıklı olarak otçul beslenir.

Kırmızı Pacu

Kırmızı Pacu

Siyah Pacu

Siyah Pacu

Çoğu zaman satın alınırken Piranha olduğu düşünülen Pacu, akvaryumda yetiştirildiği zaman da doğadaki boyuna erişebilir. Çünkü yetiştiricileri tarafından Piranha’nın beslenme sistemi ile yani et ile beslenirler ve bünyelerine bol miktarda protein alan bu balıklar doğadaki büyüme hızının iki katı hız ile akvaryum içerisinde büyürler.

Son derece barışçıl balıklardır.

Üreme

Üretmesi oldukça kolay olan Pacu genellikle fazla protein ile beslendiği için hızlı bir şekilde yağlanır ve kısırlaşır. Bu nedenle protein ile birlikte ara ara meyve parçaları da verilmeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Bu balıklar 15 cm. uzunluğuna eriştikleri zaman üreme olgunluğuna sahip olurlar.

Akvaryum Şartları

Hem Kırmızı hem de Siyah Pacu 22 ile 28 derece arasındaki sıcaklıkta yaşar. Ulaşacakları boy hesaba katılarak akvaryum hacmi minimum 1.000 litre olmalıdır. Genellikle dip ve orta kısımlarda yüzen Pacuların yaşayacağı akvaryum’un sertliği yumuşak olmalı, pH değeri ise 5-8 arasında olmalıdır.

Yorum Yaz