Characiformlar

Siyah Tetra

Siyah Tetra
4/5 - (1 vote)

Latince adı Gymnocorymbus ternetzi olan Siyah Tetralar genelde akvaryumculukta en çok tercih edilen balıkların başında gelmektedir.

Siyah Tetralar hem otçul hem de etçil akvaryum balıklarındandır. Akvaryumdaki diğer balık türleri ile barışçıl ve kavga etmeden yaşamaktadırlar. Siyah tetraları şeklinden, renginden ve görüntüsünden dişi veya erkek olduğunu anlamak zordur.

Siyah Tetraların erkek olanları yetişkin olduklarında üst yüzgeçleri dişilerden daha büyük olur bu sayede dişi veya erkek ayrımı daha kolay yapılabilmektedir. Siyah Tetralar yavru iken dişi veya erkek olduğu kolay kolay anlaşılamaz bu yüzden dolayı alırken belirli bir sayıda toplu olarak almakta fayda vardır.

Siyah tetra balıklarının üremesi için gerekli ortamında hazırlanması gerekmektedir. Siyah Tetralar yumurtalarını bitkilere yapıştırırlar ve içgüdüsel olarak gizlemek isterler. Bundan dolayı akvaryumun yeteri kadar bitkiler ile süslenmesi gerekmektedir. Bu otların arasında gizli yerler yaratılmalıdır. Siyah Tetralar yumurtalarını bu gizli bölümlerde otlara yapıştırarak yetiştirmektedirler.

Diğer balıklar ile uyum içinde yaşayıp çevreye uyum sağladıkları için akvaryumda karma olarak beslenebilirler. Özellikle diğer Tetralar ve amazon türü akvaryum balıkları ile gayet iyi anlaşırlar.

Akvaryum özelliklerine değinecek olursak, su sertliği 5,5 – 7 ph, akvaryum su sıcaklığı ise 22 derece ve 28 derece arasında olmalıdır.

Siyah Tetra balıklarının yavruları ortalama 3 günde yüzer hale gelmektedir. Siyah Tetraların yavrularının beslenmesinde artemia ve kaliteli toz yemlerin kullanılması çok önemlidir. Akvaryumda yavrulamalardan sonra yetişkin balıkların akvaryumdan ayrılması gerekmektedir.

Yorum Yaz