Characiformlar

Yakut Tetra

Yakut Tetra 5
Rate this post

Tatlı su akvaryumu sahipleri için Yakut Tetra, sıklıkla tercih edilen bir türdür. Tür olarak bakıldığında Yakut Tetra, “Characiformes” takımı familyasına ait olup, latince adı Axelrodia Riesei’dir.

Doğal yaşam alanları, Kolombiya, Rio Orinoco ve Villavicencio bölgeleridir. Daha çok büyük nehirlerde yaşarlar.

Genel Özellikleri ve Bakımı

Yakut Tetra, çok hoş renklere sahiptir. Akvaryum tankında enteresan davranışlar sergilerler. Kırmızı pigmentin derisine verdiği allık değişken olup, kimisinde az, kimisinde fazladır. Doğal yaşamlarında daha kırmızıyken akvaryumda renklerinin solduğu görülmektedir. Yakut Tetra erkekleri dişilerden daha küçük ve daha koyu renklidir.

Yakut Tetra’nın bakımı zor değildir. Bu balıklar için ideal taban malzemesi silis kum benzeri ince kumlar veya çakıllardır. Ayrıca birkaç kütük konması faydalı olacaktır. Akvaryum dibine kuru yaprak da eklenebilir. Bu yapraklar çürüdükçe oluşturduğu mikro organizmalar yavru balıklar için iyi bir besin kaynağı olur. Bu balığın sevdiği bitki türleri “Ceratopteris Cryptocoryne” ve “Taxiphyllum Microsorum”dur.

Yakut Tetra diğer balık türleriyle barış içinde yaşar. Ancak bazı özel davranışlarından dolayı çok kompleks türlerden oluşan akvaryumlara alınmamalıdır. Daha fazla Yakut Tetra, görsel açıdan akvaryum zevkini fazlasıyla verecek ve bazı zamanlar hoş doğal tiyatrolar sergileyeceklerdir. İzlemesi oldukça zevkli hayvanlardır.

Yakut Tetralar akvaryum’da 22-28 derece arası sıcaklık isterler. pH ise 4.0-6.5 arasındadır. Yumuşak suları severler.

Beslenme

Yakut Tetra beslenme açısından etçildir. Su piresi, artemia, tubifex, kuru yem, grindal kurt besin menüleri arasındadır. Küçük omurgasızlar ve planktonlarla da beslenirler.

Yorum Yaz