Ciklet Balıkları

Ahli Ciklet Balığı

Ahli Ciklet Balığı
3.5/5 - (2 votes)

Ahli Ciklet Balığı, Malawi gölü Cichlididir. Doğal yaşantılarında kayalık ve kumlu bölgelerde yaşarlar. Erkek Ahliler 20 cm., dişiler ise 16 cm.’ye kadar büyüyebilir. Dişiler, erkeklere oranla daha koyu renklidir.

Ahli

Ahli Ciklet Balığı yaşadıkları ortamda, kayalıklı bölgelerde kendilerini daha güvende hissederler. Bu balıklar Akvaryumun dip bölgesinde yüzerler. Arada sırada yem yemek için yüzeye çıkarlar. Eğer Akvaryumunuzda Ahli yetiştirmeye karar verdiyseniz geniş Akvaryumlar seçilmesi daha uygun olur. En az 200 litrelik Akvaryumlar tercih edilmelidir. Diğer Cichlid türleriyle beraber yaşayabilseler de kendilerinden küçük balıklarla aynı Akvaryumda bulunmaları tavsiye edilmez. Çünkü doğada kendisinden küçük balıklarla beslenmektedirler.

Ahli Ciklet Balığı beslenmeleri için en uygun zaman öğle vakitleridir. Etçil olan bu tür, özel yemlerle beslenmelidir. Ahli, diğer Cichlidler gibi yavrularını ağızda kuluçka yapar. Bu süre 20 gündür. Akvaryum içerisinde erkek-dişi oranı 1’e 5’tir. Ahli Akvaryumunun ideal su sıcaklığı 24-28 derece arasıdır. Cinsiyet ayrımı ise şu şekilde yapılır: Erkekler mavi renkleri üzerinde 10-12 tane dikine çizgi taşır. Dişiler, gri-kahverengi arası, gümüş rengine yakın bir renge sahiptirler.

ahli-bakimi

Ahliler, kendi türlerine karşı oldukça agresif davranışlar gösterebilirken, diğer türlere karşı daha ılımlıdırlar.

Yorum Yaz