Ciklet Balıkları

Astronot Balığı

Astronot Ciklet Balığı
2.5/5 - (2 votes)

Ülkemizde Astronot olarak bilinen Oscar’ın ana vatanı Güney Amerika’daki Amazon nehridir.

Temel Özellikleri

Bu balıklar genel olarak etçil beslenir. Oldukça popüler olan bu balıklar, çok cana yakındırlar ve öğrenme kapasiteleri de oldukça yüksektir. Diğer akvaryum balıklarına oranla çok daha zeki olan Astronotlar, belirli bir süreden sonra sahiplerini tanıyabilme özelliklerine de sahiptirler.

Astronotların en bilinen ve en çok hoşa giden özelliklerinden birisi de su dışından yem kapma alışkanlıklarıdır. Bu muhteşem anları yaşamak için elinize bir parça yem alın ve suyun birkaç santim üstünde tutun. Bir süre sonra yemi fark eden Astronot, elinizdeki yemi hiç zorlanmadan kapacaktır. Bu hareketi sürekli olarak tekrarlarsanız ve her gün daha uzak mesafelerde yemi tutarsanız belirli bir süre sonra balığın ulaştığı yükseklik neredeyse 10-12 cm. civarlarına çıkabilmektedir.

Astronot, özellikle genç çağlarında oldukça oynaktır ve izlemesi de bir o kadar eğlencelidir. Fakat büyüdükçe yavaş yavaş durgunlaşmaya başlarlar. Bu seferde balıkların suda süzülerek yüzmeleri inanılmaz güzel bir görüntü oluşturacaktır.

Oldukça hızlı bir şekilde olgunluğa ulaşan Astronot (Oscar), en fazla 35 cm. boyuna ulaşabilmektedir.

Astronot beslenecek olan akvaryumun sıcaklığı da ortalama 26-27 derece olması gerekmektedir ve mümkünse bu balıklar akvaryumda kendilerinden küçük balıklarla beslenmemelidir. Çünkü ağızlarına sığan hemen hemen her balığı anında mideye indirebilirler. Ayrıca kendi boyutlarında olsalar da, diğer balıklara karşı pek de dostane yaklaştıklarını söylemek mümkün değildir.

Yorum Yaz