Ciklet Balıkları

Auratus

Auratus
5/5 - (1 vote)

Auratus, dayanıklı ve agresif bir Malawi gölü Cichlididir.

Genel Özellikleri

Auratus, güzel görünümüne rağmen akvaryum’da çok hareketli oluşu ve özellikle baskın erkeklerin diğer balıklara karşı saldırgan tutumu nedeniyle pek tercih edilmeyen bir türdür. Yeni başlayanlar için uygun bir balık değildir. Akvaryum’da dişi-erkek oranı doğru ayarlandığı takdirde olumsuzluklar minimuma iner. Genelde tek tür olarak beslenmesi tavsiye edilmektedir. Karma akvaryumlarda beslenecekse bile, kendi gibi agresif balıklarla beslenmesi gerekir.

Akvaryum içerisinde erkek Auratuslar üstünlük kurmaya çalışarak diğer balıkları huzursuz eder. Sadece erkekleri değil, dişileri de erkekler kadar olmasa da çoğu zaman agresif bir tutum izler. Auratus, kum kazmayı da çok sevdiği için bitkili akvaryumlar için sorun teşkil edebilir.

Auratuslar doğada Malawi gölünün kayalık alanlarında yaşar. Otçul ağırlıklı beslenseler de, etçil yemleri de kabul ederler. Ortalama 26 derece sularda yaşarlar. 12-14 cm. arası bir boya kadar ulaşacaklarından dolayı en az 120 litrelik akvaryumlarda bakılmaları gerekir.

Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Üremeleri dişinin yaklaşık 25 yumurtayı ağızda kuluçka yapmasıyla gerçekleşir. Cinsiyet ayrımı yapmak için öncelikle erkeklerin yüzgeçlerine bakmak gerekir. Erkeklerin anal yüzgecinde sarı bir nokta yer alır. Bunun yanında dişiler, erkeklerden daha küçük ve daha açık renklidir.

Yorum Yaz