Ciklet Balıkları

Black Belt Balığı

Black Belt Ciklet Balığı
3.7/5 - (3 votes)

Orta Amerika’nın batısında daha çok karşılaşılan bir balık türü olan Black belt; Usumacinta nehri havzası, Honduras ve Chagres nehirlerinde karşımıza çıkar. Nehir içinde yavaş hareket eden bu balık türü durgun suları sever.

Genellikle tabanında çamur ve kum bulunan suda yaşayan bu canlılar, suyun kenarlarında bitkilerin yetiştiği alanlar da karşımıza çıkmaktadır. Bazen ise deniz’de bulunabilmektedirler.

Black Belt Nasıl Beslenir?

Black Belt, hem etçil hem de otçul olan bir balık türüdür. Kabuklu yemiş yediklerinden protein seviyeleri yüksektir. Yosunları kazıyarak, meyvelerle, sert kabuklu yemişlerle, tortu ve yosunlarla beslenmektedirler. Genel olarak suda bulunan bitkisel maddelerle beslenmektedirler. Bitkisel yemler, diyetlerinde eksik edilmemesi gerekir.

Black Belt Üreme Sistemi

Erkek olan Black Belt balık türleri dişilere göre daha büyük, daha renkli ve gösterişli olmaktadır. Kuyruktaki renkleri yoğundur.

Black belt üremesi düz yumurta dökerek gerçekleşir. Tek seferde 450-500 civarı yumurta bırakırlar. Büyük ve renkli vücudunun yanında dikey siyah şekilde bir bant yer alır.

Ülkemizde nadir olarak görülmesine rağmen bu balık türü yurtdışında son derece popülerdir. Agresiflik açısından vieja özelliği göstermektedir. Akvaryumda beslenmek için uygundur. Akvaryum tabanları ince kum ya da çakıl ile doldurularak doğal ortam taklit edilmelidir. Davranış biçimleri agresiftir.

Yorum Yaz