Ciklet Balıkları

Brichardi Balığı

Brichardi Ciklet Balığı
4/5 - (1 vote)

Doğada Tanganyika gölünün kayalık ve sığ sularında yaşayan Brichardi, bir Tanganyika Cichlid türüdür. Kuyruğu, tıpkı bir hilale benzer.

Brichardi

Temel Bilgiler

Brichardi, düz yumurta dökerek ürer. Kovuklara yaklaşık 150 tane yumurta bırakır. Brichardi beslemenin belki de en güzel ve çekici yanı, dişilerin diğer balıklara karşı yavrularını korumasıdır. Yavrular büyüdüğünde, yumurtadan yeni çıkan yavruları (kardeşlerini) da korur.

Boyları maksimum 10 cm.’ye kadar uzar. Bu nedenle evde beslemek için 50-60 litrelik akvaryumlar yeterli olacaktır. Artemia, tubifex gibi canlı yemlerle ve pul yem gibi bazı kuru yemlerle beslenebilirler. Akvaryum suyu sıcaklığı 23-26 arası idealdir. Akvaryum’da bol bitki, oyuklar ve kayalık alanlar olması rahat ve huzurlu olmalarını sağlar.

Brichardi‘nin bakımı oldukça kolaydır. Akvaryum şartları sağlandıktan sonra ek bir bakım istemez. pH derecesi 8.0, su sertliği “orta derecede sert” olmalıdır. Cinsiyet ayrımını, eğer uzman değilseniz, yapmanız zordur. Yüzgeç yapısına dikkatli bakıldığında, erkeklerin yüzgecinin dişilerin yüzgecinden daha uzun olduğu görülür. Bunun yanında erkeklerin boyu, dişilerden daha büyüktür.

Brichardi, çoğu zaman akvaryumun dip kesimlerinde gezer. Güçlü ve agresif bir balıktır. Tamamıyla etçil olarak beslenir. Tek eşlidir. Karma akvaryumlar için uygun olsa da, bazen saldırgan davranışlar gösterdiği unutulmamalıdır.

Güzel ve dekoratif akvaryumlarda beslendiklerinde, seyir zevki oldukça yüksek olan bir türdür.

Yorum Yaz