Ciklet Balıkları

Cynotilapia Afra

Cynotilapia Afra Balığı
Rate this post

Malawi gölünü mesken edinen bir tür olarak bilinen Cynotilapia afra çeşitli renk ve çeşitleriyle tüm göle yayılmış durumda bulunmaktadır.

Hem etçil hem de otçul olarak beslenebilen bu tür oldukça agresif hareketler sergiler. Genellikle orta ve dip seviyelerinde dolaşmayı tercih edilen bu balık türü minimum 200 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdır. En fazla 11 santimetrelik bir boyuta ulaşabilen Cynotilapia afra balıkları bakımı zor sayılabilecek bir balık türüdür.

Diğer balık türlerinin aksine dişi ve erkeği arasında keskin farklar bulunan Cynotilapia afra cinsinin erkekleri açık mavi renkte olup üzerlerinde koyu mavi çizgiler bulundurmaktadırlar. Dişi balıklar ise gri ve bej renklerde bulunmaktadırlar. Aralarında bulunan renk farkından dolayı dişi ve erkeğini ayırt etmek diğer balık türlerine nispeten daha kolaydır.

Yumurtlama döneminde dişi balıklar yumurtaları ağzına alarak kuluçkaya yatarlar ve yaklaşık olarak 3 haftanın sonunda yavrular çıkar.

Hem kendi türüne karşı hem de genel olarak agresif bir balık olduğundan dolayı 1 erkek ve 3 dişi şeklinde bakılmaları daha uygundur. Tek seferde 15 ila 30 arası yumurta yapan bu balık türü çok fazla bölgesel varyasyonu bulunduğundan dolayı çok fazla renk seçeneğine sahiptir.

Mağara sakini olarak bilinen bu tür, kayalar arasında hızla dolaşarak kendilerine yem ve eş ararlar bu sebeple akvaryum düzeneği hazırlanırken süs olarak kaya ve mağaralar tercih edilmelidir.

Yorum Yaz