Ciklet Balıkları

Iceman (Aysmen) Balığı

Iceman (Aysmen) Ciklet Balığı
5/5 - (1 vote)

Latince Pseudotopheus Acei yani Iceman (Aysmen) balığı, Malawi Gölü’nün kumluk ve kayalık bölgelerinde yaşar.

Otçul bir beslenme sistemine sahip olan bu balıkların ana besin kaynağı yosunlardır. Kendi türlerine ve diğer tür balıklara karşı orta derecede saldırgandırlar. Ancak üreme dönemleri dışında genellikle sakin mizaçlı oldukları için diğer balıklar ile birlikte beslenmelerinde bir sakınca yoktur.

Iceman (Aysmen)

Genel Özellikler

Çok çekici ve güzel renklere sahip olan Iceman balığı, akvaryum içerisinde yüzmek için genellikle üst kısımları tercih eder ve üremesi de diğer balıklara göre çok daha kolaydır. Bu nedenle beslenmek için sıklıkla tercih edilen balık türleri arasında bulunur.

Erkekleri, dişilerine göre daha koyu ve canlı renklere sahiptir. Vücut yapıları ise daha yassı ve daha büyüktür. Anal yüzgeçlerindeki yumurta benekleri dişilerine göre daha fazla sayıdadır. Dişi balıklar ise, daha açık renklerde olurlar ve ebat olarak daha küçüktürler.

Bu balıklar oldukça aktif oldukları için akvaryumda 1 erkek ve 5 dişi şeklinde bakılması uygundur. Akvaryum su ısısı çoğu Cichlid türü ile aynıdır. Genel olarak 25-29 derece arası ısıda yaşar. 15 cm.’ye kadar büyüyebilir. Bakımları için 100-150 litre arası hacme sahip Akvaryumlar yeterli olacaktır.

Üreme

Üremeleri de oldukça kolay olan Iceman balığı dişisi yumurtalarını ağızının içerisinde 20 ile 28 gün arasında kuluçkaya yatırır. Tek seferde 20 ile 80 arasında değişen sayıda yavru verebilirler. Erkek balıklar 9 cm. dişi balıklar ise 8 cm. uzunluğa ulaştıkları zaman üreme olgunluğuna erişirler.

Yorum Yaz