Ciklet Balıkları

Kadango Balığı

Kadango Ciklet Balığı
Rate this post

Kadango Balığı, Malawi Gölü’nün kayalık alanlarında yaşayan bir balık türüdür. Gerek rengi, gerekse karakter yapısı nedeniyle Akvaryum hobisiyle uğraşanlar tarafından oldukça fazla tercih edilen bir türdür.

Kadango

Erkek Kadangolar, ergenlik dönemini geçtikten sonra, baş kısmı parlak metalik maviye döner, gövdeleri ise, turucu-kırmızı arası bir renge bürünür. Üst yüzgecin uç kısımları beyazdır. Erkeklerin erişkin haldeki renklerine bürünmesi epey zaman alabilir. Dişilerin gövdesi gridir ve gümüş bir parlaklığa sahiptir. Yüzgeçlerde ise, erkeklere göre renklerini muhafaza ederler.

Doğal yaşamlarından ayrıldıkları zaman en fazla 15 cm. boya ulaşırlar. Nadiren 20 cm.’e ulaştıkları görülmüştür. Diğer Cichlid türlerine oranla daha narin oldukları için, bakılması biraz daha emek ister. Ani değişimlere karşı oldukça hassastırlar. Kötü koşullarda uzun süre kaldıklarında, vücutlarında beyaz-kırmızı lekeler oluşur, günler içerisinde bu lekeler büyüyerek deride kabarık lezyonlar oluşabilir.

kadango-bakimi

Kadango Balığı, barışçıl bir yapıya sahiptir. Yani diğer Cichlid türleri ile rahatlıkla beraber yaşayabilir. Kadangoların kendine has özellikleri arasında yüksek ışıktan korkmaları yer alır. Bu nedenle Akvaryumun ışığını hemen değil de kademeli olarak artırmak uygun olacaktr. Dişi Kadango, diğer Cichlidler gibi yumurtalarını ağızda taşır. Yumurta boyları, diğer Cichlid türleri arasında belki de en büyük olan balık türüdür.

Kadango Akvaryumu’nun ideal su ısısı, 24 ile 26 derece arasıdır. pH seviyesi 8.0-8.5’tir. Su sertliği, orta-sert’tir. Kadango üretimi için 1 erkeğe 4 dişi düşecek şekilde ayarlamak uygun olacaktır. Bu balık türü genellikle Akvaryumun orta ve taban kısmında dolaşır. Hem etçil hem de otçuldur.

Yorum Yaz