Ciklet Balıkları

Kırmızı İmparator (Red Rubin)

Kırmızı İmparator (Red Rubin)
5/5 - (1 vote)

Red Rubinlerin Latince adı Red Rubescens dir. Kırmızı imparator balıkları beslenme biçimi olarak etçildirler. Genelde akvaryum ortamında diğer balıklara karşı barışçıl davranış sergilemektedirler. Bu balıkların erkek cinsleri canlı renklere sahipken, dişileri ise renksiz ve gridirler. Erkeklerde genellikle baş kısmı mavi geri kalan gövde ise kırmızı renktedir.

Kırmızı imparator balıklarının üremesi ise, dişiler genellikle 25 civarında yumurta yaparlar ve bu yumurtaları ağızlarında kuluçka yaparlar. Red Rubinlerin kuluçkalama dönemi toplamda 21 gündür. Erkekler çiftleşme zamanlarında aşırı sinirli olmaktadırlar. Erkek balık bu çiftleşme dönemlerinde dişi balığı ayarlamak için tüm renklerini ve hünerlerini sergilerler.

Kırmızı imparator balıkları etçil bir balık türüdür. Balık yemleri ve canlı yemleri oldukça sevmektedirler. Yavrular yumurtalardan çıkana kadar dişi balıkların ağızlarında büyümektedirler. Bulundukları akvaryumlarda yaşamaları için en uygun su sıcaklığının 25-26 derece arasında olması makuldür.

Akvaryumun ortalama büyüklüğü balık adedine göre değişiklik gösterebilmektedir. Lakin ortalama olarak 200 litre su bulunması yeterli olacaktır.

Red Rubin tam olarak erişkinliğe ulaştığı zaman en fazla 15 cm. uzunluğuna kadar ulaşabilmektedir. Genellikle akvaryumda tercih edilen besleme adedi 1 erkek ve 4 dişi şeklinde veya katlarındadır. Red Rubin balıkları çok hızlı olarak üreyebilmektedir. Karma akvaryumlarda renk ve hareket arayan akvaryum fanatiklerinin genellikle tercih ettiği sevimli bir balık türüdür.

Yorum Yaz