Ciklet Balıkları

Kral Ciklet Balığı

Kral Ciklet Balığı
Rate this post

Kral Ciklet Balığının, doğal yaşam alanı Malawi gölüdür. Boyları ortalama olarak 20-25 cm.’dir. Genellikle büyük Akvaryumlardan hoşlanırlar. Yine gelişmelerinin iyi olması için Akvaryum su ısısının 24 ile 28 derece arasında olması uygundur.

Kral ciklet balıkları çok ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Çoğu cikletler gibi rengarenk olmamakla birlikte, kendine özgü bir görünümü bulunmaktadır. Ülkemizde pek yetiştirilmemekle beraber, pek çok Akvaryum hobicisinin gönlünde taht kurmuştur. Bu balıklar, diğer Çikletler gibi kayalık ortamlardan hoşlanırlar. Üremeleri ise tüm çikletler ile hemen hemen aynıdır. Barışçıl bir yapıları vardır. Ama üreme dönemlerinde kendi aralarında ufak çatışmalar olabilir.

Kral Cichlid

Kral ciklet balıkları, Akvaryumdaki kumu aktif bir biçimde kullanırlar. Özellikle korktuklarında çok hızlı bir biçimde kumun altına girerler. Yine beslenecekleri zaman kumun altından çok hızlı bir şekilde yüzeye çıkarlar. Bu balıklar genellikle etçildir. Protein ağırlıklı olarak beslenmeleri uygun olacaktır. Bundan dolayı yem verirken bu hususa dikkat edilmelidir. Özellikle canlı yem, gelişmelerine olumlu katkı yapar.

Üreme dönemlerinde erkekler dişilere kur yaparak kendi çiftleşme alanlarına çağırırlar. Özellikle erkeklerin bu kuru yaparken aldıkları renkler paha biçilemezdir. Üremeleri çok kolaydır. Ama asıl zorluk yavrular dünyaya gelince başlamaktadır. Kusturulan Kral Cichlid yavruları mutlaka ana akvaryumdan alınan suya konmalıdırlar. Hassas olan yavrular, ilk aylarını atlattıktan sonra hızlı bir gelişim gösterirler. Ama bu gelişim döneminde hassas oldukları için oldukça narin ve dikkatli davranılmalıdır.

Yorum Yaz