Ciklet Balıkları

Melek Balığı

Melek Ciklet Balığı
3/5 - (1 vote)

Melek Balığı

Latince ismi Pterophyllum Scalare olan Melek Balığı; Kolombiya, Surinam, Fransız Guyanası, Peru, Brezilya, Rio ve Amazon Havzası olmak üzere çeşitli nehirlerde bulunan bir balık cinsidir. Genellikle bataklıklar ve su altında kalmış alanlar ile su veya nehir kıyısı bitki örtüsünün bol olduğu noktalarda yaşar. Suyun temizliği yaşamaları için fazla önemli değildir. Ancak temiz sularda yaşayan balıkların renkleri daha canlı olur.

Beslenme

Hem etçil hem de otçul bir beslenme sistemine sahiptir. Ağırlıklı olarak küçük kabuklularla ve su içerisinde yaşayan omurgasızlarla beslenirler. Akvaryumda yaşamaya alışkın olanları ise granül, dondurulmuş ve pul yemleri de tüketebilirler. Orta şiddette saldırgan bir yapıya sahip olan Melek Balığı yaşamını sürdürebilmek için suyun orta ya da yüzey kısımlarını tercih eder.

Cinsiyet Ayrımı ve Üreme

Bu balık cinsinde cinsiyet ayrımı genellikle tüp çıkarma zamanında yapılabilir. Erkek balıkların tüpleri ince ve sivri, dişi balıkların tüpleri ise kalın ve yuvarlak uçlu olur.

Melek Balığı üremek için yumurtalarını dik bir yüzeyde bulunan büyük bir yaprağın üzerine bırakır. Dişi ve erkek balık yumurtaları kuluçka süresinde birlikte korur. Akvaryum içerisinde 10-15 balığın bir arada bulunması eş seçimi ve üreme dönemini çok daha kolay bir hale getirir.

Yorum Yaz