Ciklet Balıkları

Midas Balığı

Midas Ciklet Balığı
5/5 - (2 votes)

Orta Amerika’nın genellikle nehir ve göl kenarlarında yaşayan bir Cichlid türü olan Midas, büyük boyutlara ulaşabilen gösterişli bir balıktır.

Genel Bilgiler

Midas, genel davranış özelliği olarak agresif ve saldırgandır. Özellikle kendinden küçük balıklara tehlike oluşturabilir. Tek tür olarak bakılmaları tavsiye edilmektedir. Başka türlerle beraber beslendiğinde çoğu zaman bölgecilik yaparak diğer balıkları kendi bölgesine yaklaştırmaz.

Boyu 30 cm.’yi aşabileceğinden dolayı en az 250 litrelik akvaryumlarda bakılmaları gerekir. Akvaryum suyu ısısı 22-27 arası uygundur. Akvaryum içerisine rahatça yüzebileceği alanların yanında, mağara benzeri alanlar oluşturmak önemlidir. Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Beslenmeleri kuru yemlerin yanında mutlaka canlı yemlerle desteklenmelidir.

Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Dişiler çiftleşmenin ardından bir süre sonra 750-1000 arası yumurta bırakır. Yumurtaları hem dişi hem de erkek Midas beraber korur. Yavrular yumurtadan çıktıktan birkaç gün sonra kendi başlarına yüzmeye başlar.

Cinsiyet ayrımı için erkek Midas’ın kafa bölgesine bakmak gerekir. Erkeklerin kafaları, dişilere göre dışa doğru daha fazla çıkıktır. Bunun yanında dişiler, erkeklere göre daha küçük boydadır.

Yorum Yaz

1 Yorum