Ciklet Balıkları

Mpanga Balığı

Mpanga
4/5 - (2 votes)

Mpanga ciklet balığının doğal yaşam alanı Malawi gölünün sığ sularında bulunan kayalıklardır. Bu kayalıklar arasında uygun bir şekilde yaşayıp üremektedirler.

Mpanga ciklet balıkları için istenilen su sıcaklık derecesi 26’dır. En uygun su sertlik seviyesi ise 7,8 – 8,0 civarında sert ve birazda alkali durumda olmalıdır.

Mpanga ciklet balıklarının diğer balık türlerine göre davranışları genellikle saldırgan ve sinirlidir. Aynı akvaryum içinde baskın iki erkek bırakılırsa o akvaryumda büyük savaşlar çıkar ve kavgalar olur. Üstüne çiftleşme sırasında herhangi bir balık Mpangaları rahatsız ederse bu balık için büyük tehlikeler başlamış demektir.

Mpanga Ciklet Balığı Cinsiyet Ayrımı

Normal bir Mpanga ciklet balığı erkeği her zaman daha asil, vücudundaki bantları daha geniş, daha koyu, üstünde bulunan yüzgeçler daha uzun, renkleri daha belirgin ve yumurta benekleri daha çoktur. Dişiler ise genellikle erkeklere göre daha soluk renkte ve yumurta benekleri daha az ve kafa yapıları erkeklere oranla daha yatık ve eğiktir.

Beslenme

Mpangaların beslenme şekilleri genellikle otçul olmakla birlikte biraz da olsa etçil olabilirler. Omnivor (hem otçul hem etçil) canlılardır. Bu balıklar için akvaryuma biraz alg kazıyı atmakta fayda vardır. Alg kayası ile beslenmek onların çok hoşuna gider.

Akvaryum içinde bol bol kaya bulundurmak bu tipteki balıklar için uygun olacaktır. Akvaryum diplerindeki ince kumlarda çok hoşlarına gitmektedir.

Mpangaların üremesi, 1 erkek 3-5 dişi ile beraber olabilmektedir. Bir dişi genellikle 30-35 yumurtayı ağzında kuluçka eder. Kuluçka süresinin 28 gününde yavru balıklar dışarıya çıkmaya başlarlar.

Yorum Yaz