Ciklet Balıkları

Papağan Balığı

Papağan Ciklet Balığı
4.9/5 - (107 votes)

Ticari amaçlarla Akvaryum ortamında insanlar tarafından üretilmiş olan Papağan Ciklet Balığı bir akvaryum balığıdır.

Doğuştan omurgası ve yüzme kesesi yoktur. Ağız ve çene sorunlarına sebep olan hatalı genlere sahiptir. Yaşı ilerledikçe sahip olduğu anatomik engellerinden dolayı yüzmekte güçlük çeker. Kendi türünün erkeği ile çiftleşmesi halinde üreyemediği için, Midas Balığı ile çiftleşerek üremesini gerçekleştirir. Bu durum da piyasada bulunan saf Midas Balığı’nın giderek azalmasına sebep olmuştur.

Papağan Cichlid

Papağan ciklet balığı sahip olduğu ağız ve çene problemleri nedeni ile ağzını kapatamaz. Bu nedenle besinleri gırtlak kısmında çiğnemek zorunda kalır. Ticari amaçla üretimi ve satışı yapılan bir balık türü olduğu için akvaristlerin ilgisini çekmek amacı ile kuyruk kesilmesi ya da boyanması gibi işlemlere maruz kalmaktadır. Bu nedenle üretimi çoğu hobici tarafından onaylanmamaktadır.

Genel Özellikler

Papağan ciklet balığı etçil bir beslenme sistemine sahiptir. Akvaryum balığı olduğu için pek yem ayırt etmez. Özellikle üreme dönemlerinde olmak üzere orta şiddette bir saldırgan yapıya sahiptir. Bulunduğu ortamda yüzmek için suyun orta seviyelerini tercih eder. Kesin bir cinsiyet ayrımı yumurtlama dönemlerinde gözlemlenebilmektedir.

En fazla 25 cm. kadar büyüyen bu balıklar, 23 ve 28 derece sıcaklıkta bir su içerisinde ve en az 150 litre hacme sahip bir akvaryumda oldukça rahat bir şekilde yaşayabilirler.

Yorum Yaz