Ciklet Balıkları

Rainbow Balığı

Rainbow Ciklet Balığı
2.7/5 - (3 votes)

Rainbow balığı, doğada genellikle Orta Amerika’da bulunan sığ, bol bitkili ve çamurlu sularda yaşar. Bu balıklar hem etçil hem de otçul olarak beslenebilmektedir. Bu sayede besin bulma güçlüğünü pek yaşamazlar.

Temel Özellikleri

Orta derecede agresif davranışlar sergileyen Rainbow’lar, neredeyse her seviyede suda yüzebilme özelliği göstermektedir.

Rainbow’lar 24 ile 29 derece arasındaki sularda yaşayabilmektedir. Pek de büyük boyutlara sahip değildirler, ortalama 13 cm. kadar uzayabilmektedirler. Bir çift Rainbow beslemek istiyorsanız en az 70 litre hacminde bir akvaryuma sahip olmanız gerekmektedir. Suyun sertliği orta derecede olmalı ve PH değeri de 6.5 ile 7.5 arasında olmalıdır.

Rainbow besleyeceğiniz akvaryumlarınızı çeşitli su dekorlarıyla süslemeniz de gerekir. Bu dekorlar arasında kayaları, ağaç köklerini ve bitkileri sayabiliriz. Bitkilerin yanına saklanmaları için yerler ayarlayabilirsiniz. Ayrıca akvaryumun altını da ince taneli kumlar ile doldurmalısınız. Bu balıkları diğer Cichlid türleriyle olduğu gibi, Tetra gibi türlerle de birlikte sorunsuzca besleyebilirsiniz.

Rainbow, oldukça hızlı bir şekilde renk değiştirir. Renk değiştirmesini oldukça sık bir şekilde yapar.

Cinsiyet Ayrımı ve Üreme

Rainbow’un dişilerini erkeklerinden ayırt etmek oldukça zordur. Fakat erkekler çok bariz olmasa da dişilerden biraz daha iridir ve biraz daha parlak renklere sahiptir.

Rainbow’un oldukça hızlı bir şekilde renk değiştirdiğini daha önce söylemiştik. Fakat bu balıkların en güzel renklerini çiftleşme döneminde aldıkları görülmektedir. Oldukça verimli üreme dönemi geçiren Rainbow’lar taşların üstüne yumurta dökerler ve bir seferde 300 kadar yumurta bırakabilirler. Bu yumurtalara dişi ve erkek balık birlikte bakar.

Yorum Yaz