Ciklet Balıkları

Red Devil

Red Devil Ciklet Balığı
4.5/5 - (2 votes)

Red Devil, Orta Amerika’da yaygın olarak görülen bir balık türüdür. Hem etçil hem de otçul beslenme şekli gösterir. Genel olarak şeffaf renkli yüzeyi, en üst bölümünde sırtı boyunca kırmızı çizgisi bulunmaktadır.

Red Devil’in aşırı agresif bir davranış özelliği vardır. Erkek Red Devil, dişilere göre daha büyük boyutlu olup kafaları da daha şişkindir. Cinsiyetini dış yüzeyinden anlamak çok zordur. Dikey üreme göstermektedirler.

Red Devil Üreme Süreci

Tek yumurtalamada 1000 civarı yumurta bırakabilmektedir. Yumurtaları koruma görevini anne ve baba balıklar büyük sorumlulukla üstlenmektedir. Dişi Red Devil yumurtaları korurken, erkek onlar ise başka türden balıkları yumurtaların bulunduğu bölgeye yaklaştırmaz.

Yaşadıkları suyun sıcaklığı 28-33 derece civarında olmalıdır. Boyları yaklaşık olarak 30 cm. civarındadır. Yavru Red Deviller 5 gün sonra serbest bir şekilde yüzmeye başlarlar. Anne babalarının mukozaları ve küçük canlı yemleri ile beslenmektedirler. Red devil balık türü büyük boyutlara ulaşan bir balık türüdür.

Red Devil Özellikleri

Renkleri genellikle sarı, beyaz, kırmızı, turuncu renkte olabilir. Tek eşli olan bir balık türüdür. Bölge sınırları içinde bulunan balıklar tehlike altında olmaktadır. Kafa hörgücü büyüklüğü son derece geniştir. Her su seviyesinde yüzebilen Red Devil balığı aşırı agresif yapısı nedeniyle akvaryumda beslenmeye uygun değildir. Akvaryum’da beslenecek ise geniş ve bol su bulunan bir akvaryum bu balık için uygun olacaktır.

Yorum Yaz