Ciklet Balıkları

Red Terror Balığı

Red Terror Ciklet balığı
Rate this post

Güney Amerika ve özellikle Kolombiya kökenli olan Red Terror, oldukça agresif ve gösterişli bir balıktır. Zaman zaman saldırganlık gösterdiği için kesinlikle tek olarak bakılması gerekir.

Agresifliği’nin yanında, boyunun oldukça büyük olması nedeniyle (Ortalama 40 cm.) bakımı zor olan balık türleri arasında yer alır. Boyunun büyüklüğü ve geniş akvaryumlarda çabuk büyümesi nedeniyle, eğer akvaryum’da başka balıklar varsa, akvaryum’daki diğer balıkları öldürüp, yiyebilir. Bu balıklar sadece etçil olarak beslenir.

Red Terror, 25-29 derece arasında yer alan sıcaklıklarda yaşar. Geniş akvaryumlar bu balıklar için şarttır. Tek bir balık için en az 250 litrelik akvaryumlar tercih edilmelidir. Küçük akvaryumlarda büyümeleri durur ve böylelikle sağlıksız bir ortam sağlanmış olur.

Cinsiyet Ayrımı ve Üreme

Cinsiyet ayrımı için dişilerin üreme dönemindeki rengine bakmak gerekir. Üreme dönemine girildiğinde dişi Red Terror, kırmızımsı bir renge bürünür. Bununla beraber genel olarak dişilerin rengi, erkeklere göre daha parlak ve canlıdır. Yavrularda cinsiyet ayrımı yapmak zordur. En azından boyları 10 cm.’yi geçtiğinde cinsiyetleri net olarak ortaya çıkar.

Üreme, dişilerin kaya veya kovuklara düz yumurta dökmesiyle gerçekleşir. Erkek balık, dişiyle beraber yumurtaları korur. Çiftleşme döneminde bazen erkek ile dişi arasında kavgalar ve bu kavgalara bağlı olarak ölümler görülebilir. Bu nedenle saklanma alanları yaratmak özellikle dişinin kaçabilmesi ve kendini koruyabilmesi için önemlidir.

Yorum Yaz

1 Yorum

 • Elımde 2 cıft Red teror var suana kadar besledıgım ve elınde olan arkadaslarımdan edındıgım bılgı su
  Cok narın bır balık turu en ufak bır hastalıkda balıgı kaybedebılırsınız
  Ayrı akvaryumda yasadıgı surece strese dayalı yemek yememe ve karın cekme kesınlıkle oluyor
  Karma yumusak balıklarla bırlıkte cok uyum saglıyor ve hıc bır balıga zarar vermeden yasayabılıyor
  Gold severum
  Red head
  Ates agız
  bu balıklar bırlıkte 450lt lık bır tankımda yasıyorlar sorunsuz sekılde

  BIlgı almak ısteyen arkadaslar 0542 8007868