Ciklet Balıkları

Sarı Prenses Balığı

Sarı Prenses Ciklet Balığı
5/5 - (1 vote)

Sarı Prenses, doğada Malawi Gölü’nün kayalıklı kesimlerinde yaşar. Bundan dolayı Akvaryumun içinde bol kayalık ve taş koymak Sarı Prenseslerin gelişiminde olumlu etki yapar.

Sarı Prenses

Sarı Prensesler, diğer Cichlid türleri ile barışçıl biçimde yaşayabilirler. Özellikle kendi aralarındaki ilişkileri çok iyidir. Akvaryum’un yüzeyinden çok hoşlanmazlar, genelde orta ya da dip kesimde gezerler. Akvaryumun sıcaklığı 25°-26°C civarına ayarlanmalıdır.

Cinsiyet Ayrımı

Bu türde cinsiyet ayrımı yapmak pek zor değildir. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere, Sarı Prenseslerin alt kısımlarına bakarak cinsiyetleri belirlenebilir.

Erkek Sarı Prenses

Dişi Sarı Prenses

Kesin cinsiyet ayrımını yapmanın tek yolu vent açıklığıdır. Bu vent açıklığı, dişilerde anüs açıklığından daha büyüktür. Erkeklerdeki vent açıklığı ise, ortalama olarak anüs açıklığı kadardır.

Genelde erkek sarı prenseslerde yüzgeçlerinde geniş siyah bir hattın olması erkek balığı nitelese de kesin bir ayrım yapmak istiyorsak anüs ve ventral açıklığa bakmamız gerekmektedir. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise erkektir. Eğer ventral açıklık anüsten daha büyük ise, dişidir.

Genel Bilgiler

Sarı Prensesler genelde 8. aydan sonra ergenliğe girerler ve bundan itibaren yavru vermeye başlayabilirler. Erkek Sarı Prenses daha önceden hazırlamış olduğu yuvaya dişiyi çekmeye çalışır. Dişiyi yuvaya çekmek için ise sürekli etrafında gezerek, titremeler yaparak yuvaya çeker. Dairesel hareketler yaparak dişi yumurtalarını bırakıp ağzına aldıktan sonra yumurtalar erkek tarafından dişi Sarı Prensesin ağzında döllenir. Çiftleşme süresi Akvaryumun sıcaklığı, temizliği gibi birçok etmene bağlıdır.

Sarı Prenses Resimleri

Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Genellikle erkek-dişi oranının 1’e 5 olması önerilir. Ergenlik dönemini geçirmiş bir balık hangi boyutta olursa olsun yavru vermeye başlar. Dişi Sarı Prensesin yumurtlama öncesi karnı şişer ve yumurtlamaya hazır olduğunda tüpçük çıkartır. Bu zamandan sonra da dişi Sarı Prensesin görevi biter ve sıradaki görev erkek Sarı Prensese düşer.

Yorum Yaz

2 Yorum