Ciklet Balıkları

Tricoti Balığı

Tricoti
3.6/5 - (5 votes)

Tricoti akvaryum balığının latince adı Benthochromis Tricoti’dir. Ana vatanı Tanganyika gölüdür.

Tanganyika gölü Doğu Afrika’nın en derin ve ikinci en büyük gölüdür. Afrika’nın en çok balık yetiştirilen göllerinden birisidir. Birçok akvaryum balığı ve balık türü, yıllık yaklaşık olarak 1.000 ton balık bu gölden dünya piyasalarına dağılır.

Doğal yaşam alanlarında kayaların diplerinde yaşamaktadırlar. Tricoti akvaryum balıklarının beslenme biçimi hem etçil hem de otçuldur. Doğal yaşamda planktonlar ile beslenirler. Fakat akvaryumda besleme yaparken Artemia ve Spriluna içeren balık yemleri ile beslenmekle beraber pul yemleri de çok severler.

Diğer balıklar ile geçimleri ve kendi ırkından balıklar ile genellikle barışçıl yaşamaktadırlar. Genelde akvaryum içinde orta yükseklikte yüzerler. Yaşam alanlarında akvaryum suyu sıcaklığının 23 – 25 derece arasında olması gerekmektedir.

Tricoti akvaryum balıkları en fazla 20 cm. uzunluğuna ulaşabilir. Akvaryum ortamında sert suyu seven bir balık türüdür. Üremeleri oldukça kolaydır. Fakat yavruların büyümesi biraz zordur. Yumurtalar dişi balıkların ağızında kuluçkada beklerler. Yumurtaların kuluçkada beklemesinin 10. Gününde yumurtadan çıkarlar. Yumurtadan çıkar çıkmaz dişilerin ağzından çıkmazlar belirli bir büyüklüğe geldikten sonra annelerinin ağzından çıkarlar.

Yorum Yaz