Ciklet Balıkları

Yaprak Ciklet Balığı

Yaprak Ciklet Balığı
5/5 - (2 votes)

Yaprak Cichlid

Latince Dimidiochromis Compressiceps olarak bilinen ve ülkemizde Yaprak ciklet balığı adıyla anılan, oldukça saldırgan bir ciiklet türü olan bu balıkların ana vatanı Malawi Gölü’nün sazlık bölgeleridir. Malawi Gölü’nün 20-25 cm. derinliklerinde yaşarlar. Kendi doğal ortamları dışında ise büyük ve geniş akvaryum ortamlarından hoşlanırlar.

Genel Bilgiler

Kendi türüne karşı fazlası ile saldırgan bir davranış biçimine sahip olan Yaprak Ciklet Balığı, etçil bir beslenme tipine sahiptir ve küçük balıklar ile beslenmeyi tercih eder. Özellikle cichlid türüne ait küçük balıklar beslenmelerinin ana kaynağını oluşturur.

Olgunlaşmış olan erkeklerinin vücudu mavi bir renk alır. Yüzgeçlerinin alt ve üst kısımlarında ise yer yer kırmızı lekeler görünür. Dişileri ise metalik beyaz ve gri tonlarına sahip olurlar ancak eşleşme dönemlerinde siyaha kaçan renklere bürünürler.

Akvaryum boyutu en az 200 litre, su ısısı ise 24-27 derece arasında olmalıdır.

Üreme

Yaprak ciklet balığı, 8 ile 10 gün arasında değişen kuluçka süresine sahip olurlar ve yaklaşık 200 adet yumurtayı ağızlarında kuluçkaya yatırırlar. Bu etçil beslenme sistemine sahip olan balıkların kendi yavrularını yiyebilme ihtimali olduğu için yavrular yumurtadan çıkar çıkmaz ayrılır.

Yumurtadan yeni çıkmış olan yavrular bir iki hafta kadar dikkatli bir şekilde Artemia Salina ile beslenmelidir ve özellikle erkek cichlid’e yavrularını yemesi konusunda dikkat edilmelidir.

Yorum Yaz