Ciklet Balıkları

Zebra Ciklet Balığı

Zebra Ciklet Balığı
Rate this post

Zebra Cichlid

Genel Bilgiler

Bir Orta Amerika cikleti olan Zebra, oldukça dayanıklı ve güçlü bir balık türüdür. Hem etçil hem de otçul olarak beslenir. Yer yer agresif davranışlar gösterebilir. Direnci kuvvetli olduğu için kötü akvaryum koşullarıyla baş edebilir. Bu nedenle yeni başlayanlar için uygun bir türdür.

Başlangıç için uygun olmakla beraber, tek tür olarak beslemek ideal olacaktır. Farklı türlerle beslendiğinde, akvaryum içerisinde kavga ve huzursuzluk çıkabilir. Farklı türlerle beslenecekse bile, akvaryum içerisinde bol bitki ve saklanma bölgeleri olması şarttır.

Zebra ciklet balığı, 22 ile 29 derece arasında bulunan sularda yaşar. Boyu 15-16 cm.’yi bulur. Akvaryumun boyutu en az 60 litre olmalıdır. Akvaryum’da çoğu zaman orta ve dip kesimlerde gezer.

Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Üremesi akvaryum içerisinde çok kolay gerçekleşir. Öyle ki, hem Türkiye’de hem de dünya’da epey yaygınlaşmıştır. Bu durum Zebra cikleti ticari açıdan ucuz bir hale getirmiştir.

Zebralar düz yumurta dökerek ürer. Dişiler kovuklara 100’den fazla yumurta bırakır. Dişi ve erkekler eş seçerek çiftleşir. Tek eşlidir. Hem dişi hem de erkekler yavrularına beraber bakar ve büyütür.

Cinsiyet ayrımı, dişilerin alt kısmına bakılarak anlaşılır. Dişilerin karnı turuncudur ve daha parlaktır. Üreme döneminde bu renkler daha fazla göze çarpar.

Yorum Yaz