Eklem Bacaklılar

Akrep Üzerine

Akrep Üzerine
Rate this post

Akrep Üzerineİnsanların yaşam alanlarında en sık görülen zehirli canlıların başında gelen akrep, kuyruğunun ucunda bulunan zehirli iğnesi ile sokması durumunda ani ölüme yol açabilecek denli güçlü etki yaratabilecek bir haşeredir. Ağaçlık ve taşlık alanlarda yaşayan akrep, toprak altına ya da taş aralıklarına yuva yapar. Ancak doğal etkenler sonucu yuvasının bozulması ya da yok olması sebebiyle, hem korunmak hem de yiyecek bulabilmek için; yakın bölgelerdeki iç mekanlara da giriş yapabilmektedir. Ev, bodrum, bahçe gibi insanların yaşam alanları durumunda olan yerlerde görülebilen akrep, mücadele edilmediği müddetçe tehlike yaymaya devam edecektir. Taş oyuklar ile duvar çatlaklarının arasına gizlenebilen iyi biçimde gizlenebildiği için çoğunlukla fark edilmediği gibi, tehlike hissettiği anda, insanları sokarak; zehirlenme ve felç gibi reaksiyonlara neden olabileceği gibi ani ölüme yol açabilecek denli büyük sorunlara da sebebiyet verebilmektedir.

Yavruları ile birlikte yaşayan akrebi ezerek yok etmeye çalışmak oldukça tehlikeli olduğu gibi ortamdaki yavruları da yok etmeye yaramayacaktır. Aile şeklinde yaşayan bu haşereler, tamamen etçil olarak beslendiği gibi yiyecek bulmadan da uzun süre yaşayabilmektedir. Avını öncelikle zehirleyen ve etkisiz hale getiren akrep, daha sonra yakaladığı böcek ya da örümceği kolaylıkla yer. 4 çift bacağı sayesinde hızlı bir şekilde hareket edebilen akrebin; başının yanında öne doğru uzanan ve av yakalama ve avını ezme görevleri gören uzuvlarına pedipalp denir. Sahip olduğu bu uzuvlar sayesinde böcek ve örümcek gibi canlıları kolaylıkla yakalayabilen akrepler, kuyruklarının ucunda bulunan iğneyi tehlikeler karşısında sıklıkla kullanmaktadır.

Akrep türleri arasında zehirsiz olan tür bulunmazken, bazı akreplerin zehir tesirleri daha düşüktür. Dünyanın en zehirli akrepleri arasında; Karpat Akrebi ve ‘yürüyen ölüm’ olarak bilinen Sarı İsrail Akrebi gelir. Büyüklüğü diğer türlere göre daha küçük olan bu akrepler, sokma ya da ısırma anında, kısa sürede ölüme neden olabilecek kadar güçlü bir etkiye sahiptir. Sarı, kahverengi ya da kırmızımsı tonlarda görülebilen akreplerin büyüklükleri zehir düzeyleri ile orantılı olmadığı gibi boyları ile de zehirleri arasında düzenli bir ilişki yoktur.

Yorum Yaz