Eklem Bacaklılar

Dev Örümcekler

1.5/5 - (51 votes)

Örümcekler kimi zaman korku filmlerine konu olsalar da dünyamızda bizimle birlikte yaşayan pek çok çeşide sahip bir canlı türü. Ancak bunlardan bazıları özellikle boyutlarıyla herkesi şaşırtacak büyüklükteler. Çoğunluğunun Güney Amerika’da yaşadığı belirlenen dev örümcekler, boyutlarıyla korku filmlerine girmeyi gerçekten hak ediyor.

Yeryüzünde bilinen kırk binin üzerinde örümcek türü yaşıyor. Ancak bunları çok azının zehri insanlarda etkilidir. Boyutlarıyla diğer tüm örümceklerden farklı olan dev örümcekler, beslenme şekilleriyle de gerçekten ürpertici canlılar arasında yer alıyor.

Dev örümceklerin bir kısmı avlarını yakalamak için ağ kurmasalar da çoğunluğu avlarını yakalamak için tuzak olarak adlandırdığımız ağlarını kullanırlar. Ağın tamamı yapışkan değildir. Bu sayede yapışkan olmayan ağ bölümü üzerinde rahatça hareket eden örümcek, ağına yakalanan avına kolayca yaklaşabilir.

Kuş Yiyen Örümcek, Goliath Trantula

Güney Amerika’da bulunan pek çok türden biri olan bu dev örümcekler, yeryüzünde yaşayan tespit edilmiş en büyük örümcek türüdür. Yalnızca bacaklarının boyları 25 santimetreyi bulan örümceklerin, kuşlar, kurbağalar, kertenkeleler, fareler ve hatta küçük yılanlar bile menüsüne girebiliyor.

Pek çok çeşidi bulunan dev örümceklerin evcil olarak besleyenlerinin de olduğunu belirtmekte yarar var. Yurt dışında besleyenlerin yanında ülkemizde de evinde tarantula besleyenlerin azımsanmayacak sayıda olduklarını da söylemeliyiz. Bunlardan en bilineni Şili Gül Tarantulası.

 

Goliath Trantula, kuş yiyen örümcek, dev örümcek

Goliath Trantula, kuş yiyen örümcek, dev örümcek

Grammostola Rosea (Şili Gül Tarantulası) En Çok Beslenen Evcil Örümcek

Boyutları çok büyük olmasa da yaklaşık 10 – 15 santimetre arasında değişen uzunlukları ve uysal oluşlarıyla hem ülkemizde hem de dünyada evcil olarak beslenen en popüler örümceklerin başında geliyor. Zehirleri insanlarda etki etmeyen bu canlılar, canlı fare yavruları, böcekler, kertenkelelerle beslenebiliyor. Örümceklerin beslenmesi diğer evcillerin beslenme sıklığında değil, örneğin pek çok evcil örümcek haftada bir kez besleniyor.

grammostola rosea

grammostola rosea örümceği, evcil örümcek, dev örümcek

 

Yorum Yaz