Eklem Bacaklılar

Kelebekler Kaç Gün Yaşar

2.3/5 - (3 votes)

Pek çoğumuz nereden ve nasıl öğrendik bilinmez, kelebeklerin tümünün bir gün yaşadığını kabul ederiz. Bu yazımızda sizler için kelebekler kaç gün yaşar, sorusuna cevap aradık.

Harika, göz alıcı renkteki kanatlarıyla doğanın eşsiz süsleri olan kelebekler, çiçeklerin bulunduğu hemen her yerde yaşayabilirler. Kelebeklerin yetişkin bir kelebek oluncaya kadar geçirdikleri başkalaşımı da hesaba kattığımızda kelebekler kaç gün yaşar, sorusunun da cevabını daha net verebiliriz.

Dişi kelebekler yumurtalarını yaşadıkları bölgede çoğunlukla ağaç dallarına ve yapraklara yapıştırırlar. Bunun iki önemli nedeni vardır. Birincisi yumurtadan çıkacak larvaların yani tırtılların kolayca beslenmesi, ikincisi ise yumurtların burada daha korunaklı oluşlarıdır.

Tırtıllar yumurta kabuğunu yırtarak dış dünyaya adeta bir öğütücü olarak adım atarlar. Bu iştahları uygun büyüklüğe ulaşıncaya kadar aralıksız devam eder. Sonunda uygun büyüklüğe ulaşan tırtıllar kozalarını örerek içinde bir süre daha geçireceklerdir. Bu süre doğada başkalaşıma tanıklık edecek ve koza yırtılarak içinden yepyeni bir kelebek çıkacaktır. Peki ne kadar kelebek ömrü ?

Bu kelebeklerin büyük bir kısmının ömürleri bir ya da iki ay civarındadır. Ancak altı ya da on iki aylık ömre sahip olan kelebeklerin varlığı da bilinmektedir. Çoğunlukla göç eden bu kelebekler, daha sıcak olan bölgelere, bazen yüzlerce kilometrelik bir yolu geçebilirler. Yaşamları arasında mevsimler geçtiği için bu kelebeklerden bir kısmı kış uykusuna bile yatmaktadır.

Kelebekler için söylenen ‘Kelebekler bir gün yaşarlar.’ sözünün tam olarak doğruyu yansıtmasa da küçük bir tür kelebek için, evet bu söz doğrudur diyebiliriz. Kelebek ömrü bazı kelebek tüleri için yaklaşık olarak bir gündür. Örneğin  bakır kelebekleri ve küçük mavi kelebekler olarak adlandırılan türler gerçekten sadece bir gün ömürleri vardır. Ancak bu bir günlük ömür, kelebeğin erişkin olduğu dönemi kapsar. Larva – Tırtıl ve koza dönemini kapsamaz. Genel olarak canlılık belirtisi göstermeye başladıkları dönemi baz aldığımızda hiçbir kelebeğin ömrü gerçekten bir gün değildir.

 

 

Yorum Yaz