Eklem Bacaklılar

Örümcekler Ne Yer ?

1.2/5 - (105 votes)

Av ve tuzak kelimelerinin doğadaki en iyi örneklerini oluşturan örümcekler ne yer, ne ile beslenir hiç merak ettiniz mi ? Örümcekler kurdukları ağlarla tuzak sanatçısı olarak kabul edilebilirler. Sıra dışı anatomileri ve çoğu zaman filmlere konu olan yırtıcı özelliklerinin yanında farklı yaşam şartlarına uyabilen pek çok türüyle bizlere hem çok yakın hem de çok uzaktalar.

Evimizde, bahçede, ofiste, bir ağacın dalında ya da bir çiçeğin yaprağında bile karşılaşabileceğimiz ağlarıyla yaşamımızda biz istesek de istemesek de karşılaşabileceğimiz örümcekler ne yer sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalıştık.

Birkaç santimetreden yaklaşık 35 santimetreye kadar ulaşabilen uzunluktaki, binlerle ifade edilebilen türdeki örümceklerin büyük çoğunluğu böceklerle beslenir.

Üç ya da dört çift göze, 8 bacağa sahip olmaları, genelde 6 bacaklı olan böceklerden kendilerini kolayca ayırırlar. Ancak örümceklerin sıra dışı varlıklar oluşlarında gözleri ve bacaklarından çok ağlarının etkili olduğunu söyleyebilmek mümkün. Çünkü örümcekler ne yer sorusunun cevapları arasındaki ilk sırayı ağları ve tuzaklarıyla avlanmaları geliyor.

Kurdukları son derece sağlam ağlarla böceklerin, sineklerin, arıların ağa yakalanmalarını sabırla bekleyen örümcekler, her ağda mutlaka ikaz ipi olarak adlandırılan bir ipi kendilerinde tutarak, ağa yakalanan avlarından haberdar olurlar. İkaz ipinden gelen haberle harekete geçen örümcek avına yaklaşarak ağa yakalanan avını, kıskaçlara açılan zehir salgısı ile bir nevi felce uğratır.

Sanılanın aksine örümceklerin ağız yapıları bir sineği bile parçalayacak güçte değildir.

Ağzıyla avını parçalamak yerine onu ısırarak, avının iç organlarına, eritici enzimler ihtiva eden tükürük salgısını zerk eder. Bu durum kısa bir sürede avın iç organlarının tamamında etkisini gösterir ve iç organlar eriyerek sıvı hale gelir.

Örümcek için beslenme artık başlamıştır. Emici midesini soğurma pompası gibi kullanarak avın içinde sıvılaşan tüm organlar emilir ve kısa sürede av, içi boş bir kabuğa dönüşür. Örümceklerin büyük çoğunluğu bu içi boş kabuğu, olduğu yerde bırakarak daha büyük avlar için yem yapabilir ya da başka bir yere atarlar. Yani örümcekler ne yer sorusunun cevabı emilmiş organlardır diyebiliriz. Iyy demeyin doğananın kanunu bu.

Eritici enzimlerin ava zerk edilmesi işlemi, yakaladıkları tüm canlılara uygulanır, bunların arasında böcekler ve küçük kuşlar da bulunmaktadır.

Boyları on santimetre uzunluğundaki Güney Amerika’da yaşayan bazı türlerin tavşanların ve tavukların bile içini boşaltabilecek güce sahip oldukları bilinmektedir.

Ancak sanılanın aksine tüm örümcekler avlarını yakalamak için ağ kurma ihtiyacı duymazlar. Daha büyük boyutlardaki, dev örümcek olarak adlandırılan türlerin çoğunluğu avlarını kovalayabilir, üzerine atlayabilir ve zehirlerini onlara zerk edebilir ve içlerini yine boşaltabilirler.

Umarız ki örümceklerin ne yediğine dair merakınızı giderebilmişsizidir. Hayvan Sitesi olarak sizlerle bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Yaz