Eklem Bacaklılar

Zehirli Örümcekler

5/5 - (3 votes)

Dünya üzerinde bilinen 40.000’den fazla türü bulunan örümcekler içinde çok küçük bir bölümü insanlara zarar verebilecek zehir taşırlar. Örümceklerin büyüklükleriyle zehirli oluşları arasında doğrudan bir ilişki olsa da bu tüm örümcek familyaları için geçerli bir durum değildir. Bazı küçük türler de zehirli olabileceği gibi, görüntüsüyle korku salan pek çok dev örümcek türü zehirsiz, zararsız hatta uysaldır.

Zehirli örümcekler, ısırdıkları bölgeye zehirlerini akıtırlar. Zehrin doğrudan sinir sistemine etki etmesi pek çok sağlık sorununa ve hatta ölüme neden olmaktadır. Dünya üzerinde hemen her iklimde ve yaşam alanında varlıklarını sürdüren örümceklerin dişilerinin daha saldırgan ve zehirli olduklarını belirtmeliyiz.

Redback Spider (Kırmızı Sırtlı Örümcekler)

Zehirli örümcekler arasında en bilinen türlerdendir. Avustralya kıtasının hemen her yerinde görebilen Kırmızı Sırtlı Örümcekler siyah renktedir. Ancak sırtlarında kımızı ya da turuncu bir leke taşırlar. Kırmızı sırtlı dişileri son derece tehlikelidir, çünkü bu dişi örümcekler pek çok insanın ölümüne neden olmuştur. Bölgede her yıl tespit edilen ortalama 250 kişi bu örümceklerin saldırısı sonucu zehirlenir. Ancak panzehirinin uzun süredir biliniyor olması ölümlerin önüne geçmektedir.

The Tree-Dwelling Funnel-Web Spider (Ağaç-Ev Huni-Ağ Örümceği)

Kırmızı sırtlı örümceklerden çok daha tehlikeli olan örümcek türü Avustralya kıtasının hemen her yerinde yaşadığı kabul edilir. Tehlike hissettiklerinde arka bacakları üzerinde dikleşir ve dişlerini çıkarır. Agresif bir yapıya sahip bu örümcekler genellikle siyah ya da kahverengindedir. Panzehiri bulununcaya kadar pek çok insanın ölümüne neden olmuşturlar. Panzehirin bulunmuş olması acil müdahalelerde işe yaramaktadır. Geç kalınmış tıbbi müdahaleler ne yazık ki etkili olamamaktadır. Pek çok hayvanın bu örümceğin zehrine karşı bağışıklığı olsa da söz konusu insan ve maymunlar olunca, zehrin etkisi çok daha tesirli olabilmektedir.

Karadul

Kuzey Amerika’nın en zehirli örümceği olarak bilinen Karadulun, rengi parlak siyah, göğüs bölgesinde kum saatini andıran kırmızı ya da turuncu renkli bir iz bulunur. Erkekleri dişilerden küçük boyutlu ve zararsızdır.

Karadul ısırdığı anda acı vermez, zehrinin nörotoksin oluşu nedeniyle, belirli bir süre sonra ortaya çıkan belirtileri acı vericidir. Kramplar kasılmalar, kan basıncında artış ve yüksek ateşle seyreden belirtileri müdahale edilmezse ölüme götürebilir.

Tarantula

Bilinen en meşhur tropikal bölge örümceklerinden biridir. Tarantula türleri ağ kurmadan avlanabilirler. Kıllı ve tüylü yapıları ile görünüşleri ürkütücü olsa da çok az türünün zehri insanlara zarar verir. Tarantula ısırması, acı veren çabuk enfeksiyon kapabilen yaralar açabilir.

 

Yorum Yaz