Genel

En İyi Koku Alan Hayvanlar Listesi

4.5/5 - (89 votes)

Yeryüzünde yaşamını sürdüren tüm hayvanların bulundukları çevre ile iletişim ve etkileşiminde; işitme, görme ve hissetme kadar önemli bir yetileri de onların donatıldıkları üstün koku alma yetenekleridir. Ancak bazı hayvanların bu yetenekleri herkesi hayrete düşürecek nitelikte. Bu yazımızda en iyi koku alan hayvanlar listesi oluşturarak yeryüzündeki en iyi koku alan hayvanları ve sahip oldukları üstün koku alma yeteneklerini sizler için araştırdık.

Hayvanlarda koku alma duyusu, havada, karada ve suda bulunan kimyevi maddelerin; onların duyu organları tarafından hissedilip tanınması anlamına geliyor. Kimi zaman burunları kimi zaman vücutlarında bulunan çeşitli alıcılar aracılığıyla bulundukları ortamdaki tüm kimyasal maddeleri hissederler.

En İyi Koku Alan Hayvanlar Listesinde İlk Sırada Kutup Ayıları Var

Kuzey kutbunda yaşamanı sürdüren beyaz kutup ayıları sahip oldukları üstün koku alma yetenekleriyle herkesi şaşırtan hayvanlardan biri. Buz üzerinde yiyecek aramak için kendine doğru esen rüzgarı koklayarak 16 ile 19 km uzaklıkta kendini bekleyen avının kokusunu ve dolayısıyla haberini alabilir. Bu mesafeden yeryüzünde koku alabilecek başka bir canlı bulunmuyor.

Koku Denince Akla İlk Onlar Geliyor

Hayvanlar arasında koku alma duyusu gelişmiş olanlar deyince ilk akla gelen köpekler, insanlardan yaklaşık olarak 1 milyon kat daha iyi koklayabilirler. Bu özelliği onların insan yaşamında, güvenliğinde üstün roller üstlenmelerini sağlar. Eğitilmiş bir polis köpeği, yüzlerce hatta binlerce kişi arasından aranan kokuya sahip kişiyi ya da uyuşturucu maddeyi pek çok engele rağmen kolayca bulabilir.

Arılar ve Karıncalar da Listede

Tüm hayvanların koku alabilmek için mutlaka bir buruna sahip olmaları gerekmez. Karıncalar ve arılar bu duruma verilebilecek en iyi örnektir. Karıncalar yürürken karınlarının altını geçiş yoluna sürterek ilerler. Bunun sebebi, karıncaların geçtikleri yollara kokularını taşıyan kimyasalı bırakmaları ve diğerlerinin de bu kokuyu takip ederler. Kokuyu takip edebilmek için bir burunları yoktur. Ancak başlarının üstündeki antenleri etrafa yayılan kokuları çok hassas bir biçimde yakalayarak takip edebilirler.

Benzer bir koku alma örneğini arılarda da görebiliriz. Arılar bir kilo metre uzaktaki çiçeğin kokusunu kolayca alır. Hangi çiçeğin daha çok polen taşımakta olduğu, hangi çiçeğin polenlerinin toplanmaya hazır olduğunu arılar, yine koku alma duyularıyla fark ediyorlar. Koloniler halinde yaşayan arı aileleri, sahip oldukları koku alma duyularıyla muhafız arılar kovana tüm giriş ve çıkışları muntazaman takip eder. Kovana ait olmayan bir arı kokusunun bu kovanda pek şansı olmaz.

Yılanlar Dilleriyle İyi Koku Alıyorlar

Yılanların çatallı dilleri onların tat almaktan çok koku almalarını sağlıyor. Etraftaki koku moleküllerini dilleriyle toplayarak ağızlarında bulunan jakobson organıdır. Bu organ yılanın dış dünyadaki koku moleküllerini ağzın tavanındaki jakobson organına iletmesi sonucu koku yılan kolayca anlaşıldı.

 

 

 

 

Yorum Yaz