Genel

Evcil Hayvanlarımız

Evcil Hayvanlarımız
Rate this post

Evcil HayvanlarımızEvlerimizin hayatına neşe katan unsurlardan biri de yetiştirdiğimiz evcil hayvanlarımızdır.

Adeta birer çocuğumuz gibi gördüğümüz kedi, köpek, kuş vs. hayvanlarımız bizlerle üzülür, bizlerle sevinirler. Dertlerimizi onlara açarız. Neşelendiğimizde ise bir çocuk gibi havaya atıp tutarız. Bütün bunların yanında onların da bir can taşıdığınız unutmamamız gerekir. Kendi canımıza nasıl önem gösteriyor, gerekli şeyleri zamanında yaparak özen gösteriyoruz. Aynı şekilde onların beslenmelerine, aşılarına ve hastalandıkları zaman tedavilerine de aynı özeni göstermeliyiz.

Bizler insan olarak konuşma gibi bir nimetle onurlandırılmışızdır. Bir acımız, derdimiz veya ıstırabımız varsa bunu kelimelerle ve konuşmayla ifade ederiz. Peki, ‘ağızsız ve dilsiz’ dediğimiz hayvanlarımız bunu nasıl yapıyorlar.
İşte burada devreye bilgi ve öğrenme giriyor. Bir evcil hayvanı beslemeye başlamadan önce o hayvan hakkında gerekli bilgileri öğrenmeliyiz. Her ne kadar Kedi, Köpek gibi bize yakın yaşayan hayvanlar hakkında az çok bilgimiz olsa da Balık(Akvaryum) yâ da bir Muhabbet Kuşu gibi her zaman iç içe olmadığımız hayvanları bilinçsizce beslemeye çalışmak kötü neticelerle sonuçlanabilir.

Her konunun olduğu gibi bu konunda inceliklerini bir uzmandan yâ da bu konu hakkında yazılmış eğitici kitaplardan dikkatlice öğrenmeliyiz.

Bunu yaparsak evcil hayvanlarımızın bizlerle olan beraberlikleri daha uzun olabilir. Onların hastalıkları hakkında yeterli bilgiye sahip olursak tedavilerini zamanında ve yeterince yaptırabiliriz.

Hatalarımız sebebiyle kaybetmek yerine can dostumuz olan Evcil Hayvanları daha uzun süre, belki ömürlerince arkadaş eylemek daha güzel olmaz mı?

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum