Genel

Hayvanlar Aleminde Hız Rekorları

5/5 - (2 votes)

Balıkların yapısı suyun içinde kolay hareket etmelerine elverişlidir. Balığın başlıca ilerleme gücü vücudunu kıvırarak hareket etmesinden ileriye geliyorsa da jet güdümlü sağlayan yardımcı motorlarının varlığı da tespit edilmiştir. Bilhassa hızlanacağı vakit solungaçlarından gayet hızlı olarak su püskürtür.

Suyun içinde en hızlı yol alan yaratığın sırtında kanadımsı bir parça bulunan bir Kılıçbalığı cinsinin olduğu kabul edilmektedir. Bu balığın hızı saatte en çok 108 kilometredir. Kılıçbalığı ile diğer bazı balıklar da saatte 96 kilometrelik bir hıza erişebilmektedirler. Yunuslar saatte 66 km ile deniz memelerinin en hızlı olanlarıdır.

Kuşlar en hızlı yaratıklardır

Bütün hayvanların sürat rekoru Firkateyn Kuşu denilen çok uzun kanatlı bir deniz kuşundadır. Uçuş hızı saatte 160 km olan bu kuşun bazen bunun iki misli hızla da uçabildiği rivayet edilir. Karasabanlar kuşların en süratlileri arasındaysalar da iddia edildiği gibi saatte 30 km’ye eriştikleri şüphelidir. Doğan da hızını pike inişler ve uygun rüzgarlar hesaba katılmaksızın saatte 160 km’ye yükseltebilir. Uçak ölçüleriyle tespit edildiği üzere bazı kuş türleri saatte 96 km hızla uçabilmektedirler. Yükseklik rekoru da 8700 metre ile onlardadır fakat kuşlar göç zamanların dışında genel olarak 600 metreden daha aşağılarda uçarlar.

Hızlı koşan memeliler

Memelilerde de hatırı sayılır hız rekorları bulunmakla beraber bunlar kuşlarınkilerde şüphesiz başa çıkamazlar. En hızlı dört ayaklı kara hayvanı rekor hızı saatte 112 km olan Çita adlı bir nevi parsdır. Moğolistan Antilobu ile Kuzey Amerika’nın çatal boynuzlu geyiği saatte 96 km giden bir otomobili geçebilir. Bir yarış atıyla ilgili olarak kaydedilen en yüksek sürat saatte 96.8 kilometredir. Bazı iri cins tavşanlar da saatte 72 km ile bu rekora yaklaşırlar. Büyük kangurunun en yüksek hızı da bu kadardır. Dört ayak genel olarak koşu için daha elverişlidir. Bir insanın erişebileceği en yüksek hız 100 metre koşu hesabıyla, saatte 36,5 km iken tazı cinsinden bir köpek, 64 km süratle yol alabilir ve böyleyken bile tavşana yetişemez.

En yavaş kara hayvanı yerde saatte 800 metreden fazla gidemeyen yakalı tembel hayvandır. Fakat memeliler hız bakımından sürüngen atalarından çok daha ileridedirler. Bir insan Avrupa ile birleşik Amerika’daki yılanların pek çoğundan kaçıp kurtulabilir 3.30 metre uzunluğunda olabilen Afrika mandası adlı yılan saatte 15 km’yi bulan hızıyla dünya yüzündeki en hızlı yılanlardan biridir. Rahatsız edilmeden dahi hücuma geçtiğine göre bu hayvan yılanların en tehlikelilerinden biridir.

Ufak ama hızlı hayvanlar

Hayvanlar aleminin en küçük üyeleri hiç de yavaş denmeye layık değillerdir. Böcekler aleminde kız böceği denilen bir böcek saatte 88 km, bir işçi bal arısı 24 km, bir arı beyi (kraliçe arı) saatte 32 km, bir erkek arı ise saatte 40 km hızla yol alabilmektedir. Bu son iki cins saniyede 330 kere kanat çırparlar.

Yorum Yaz