Genel

Hayvanlar ile İlgili En İyi 10 Film

hayvanlar ile ilgili en iyi 10 film
5/5 - (8 votes)

Hayvanlar bizim can dostumuzdur. Birçok hayvan kitaplarda, sinemada, tiyatro sahnesinde kendisine yer buldu. Biz insanlar üzerinden anlatamadığımız pek çok meseleyi hayvanlar üzerinden vermeye çabalıyoruz. Buna örnek olarak George Orwell’ın 1945 yılında yazdığı “Hayvan Çiftliği” adlı eseri verilebilir.Sinemada da birçok defa hayvan arkadaşlarımızla güldüğümüz, üzüldüğümüz, sevindiğimiz anlar olmuştur. Bizler de hayvansitesi.com olarak sinema dünyasında bir yıldız gibi parlayan yol arkadaşlarımızın listesini yaptık. İşte bize göre hayvanların başrol oynadığı hayvanlar ile ilgili en iyi 10 film.

Beyaz Diş Filmi

10 – Beyaz Diş

Henüz çok yeni 2018 yılında sinema severler ile buluşan bu film aslında Jack London’ın bir eseridir. 90’lı yıllarda seri olarak çizgi filmi televizyonlarda gösterilse de Beyaz Diş genellikle London’ın eseri olarak tanınır. Köpek olan anne ve kurt olan bir babadan doğan Beyaz Diş, hep farklı olmanın getirdiği zorluk ile mücadele etmiş ve bu mücadeleyi hayatının her evresinde vermiştir.

Beethoven Filmi

9 – Beethoven

Çocukluğu 90’lı yıllarda geçen hemen herkesin birçok defa televizyonda izlediği film olan Beethoven, bizde hep yaptığı yaramazlıkları ve sevimliliği ile kalmıştır. Çocukken severek izlediğimiz bu köpek, St. Bernard cinsidir. Bu köpekler tür itibariyle oldukça iridirler. Beethoven da oldukça iri, sevimli ve cana yakın bir köpekti. Evin babası zaman zaman onun yaramazlıklarından ne kadar şikayet etse de Beethoven’ın başına bir iş geldiğinde ilk olarak o koşmuştur.

Ice Age

Ice Age

8 – Buz Devri

Tarih öncesi çağları ve o dönem yaşamış olan hayvanları hep merak etmişizdir. Bu nedenle birçok araştırma ve bilim kolu ortaya çıkmış ve o dönemde yaşamış ancak nesli çeşitli nedenlerden ötürü tükenmiş hayvanları bir animasyonda görünce oldukça ilgimizi çekmişti. Bu animasyon bir seri halinde çekildi ve her filmde bir dönem yaşanılarak aslına tarihsel süreci de esprili ve eğlenceli bir şekilde ele aldı.

Ratatouille

7 – Ratatouille

Fransız mutfağı dünya üzerinde en çok bilinen mutfaklardan birisidir. Bu mutfağa bir aşçı fare girerse ne olur? Elbette film olur. Ratatouille, 2007 yapımı Amerikan animasyon filmidir. Aşçı olmak isteyen Remy isimli şişman farenin Paris’in en ünlü restoranında yaşadıklarını anlatan bu filmde eğlenceli anlar sizleri bekliyor.

Hachiko

6 – Hachiko

Köpekler ve insanlar yüzyıllardan bu yana birlikte yaşamış ve zaman içerisinde bu yaşayış bir bağa dönüşmüştür. Artık biz onlara, onlarda bize göz kulak olup, koruyup, kollamışlardır. Hachiko gibi sahibine gönülden bağlı köpekler dünya üzerinde hep var olmuş ve olacaktır. Hachiko, her akşam sahibini Tokyo tren istasyonunda karşılayıp, onunla birlikte eve dönen bir köpektir. Ancak bir gün sahibini uğurlar ve sahibi hiç dönemez. Bunun nedeni sahibinin ölmesidir. Hachiko, ölüm nedir bilmediği için yıllar boyu sahibinin geleceğini düşünerek tren istasyonunda bekler durur. Bu bekleyiş tam 9 yıl sürer. Sonunda kitaplara ve filmlere konu olan Hachiko, üzücü hikayesi ile hepimizi derinden yaralar.

Kayıp Balık Nemo

5 – Nemo

Son dönem animasyon sinemasının önemli ve başarılı yapıtlarından olan Kayıp Balık Nemo, Nemo isimli balığın başından geçenleri anlatır. Denizlerin derinliklerinde türlü tehlikelerle karşı karşıya kalan Nemo, bizlere de o büyülü dünyanın kapılarını açar.

Aslan Kral

4 – Aslan Kral

Yine 90’lı yıllarda çocukluğunu geçirenlerin hatırlayacağı Aslan Kral filminde yavru aslan Simba’nın sürü içerisindeki mücadelesini konu alıyordu. Yakın dönemlerde yeniden filmi çekilen Aslan Kral, izleyici tarafından büyük ilgi ile karşılanmıştı.

Madagaskar film

3 – Madagaskar

Bir hayvanat bahçesinde Aslan Alex, zürafa Melman, su aygırı Gloria ve zebra Marty isimlerinde 4 hayvan düzenin getirdikleri sayesinde rahat yaşamaktadırlar. Ancak Zebra Marty dışarıdaki hayatı merak ettiği için hayvanat bahçesinden kaçar ve macera başlar. Hayvanat bahçesine eleştiri niteliğinde de bakabileceğimiz bu filmde kahramanlarımız hiç bilmedikleri bir doğal ortama düşerek birçok macera atlatırlar.

Alvin ve Sincaplar

2 – Alvin ve Sincaplar

Bir tesadüf eseri evleri olan ağaç müzik yapımcısı Ian Hawk’ın evine gönderilen üç sincap, müziğe tutku ile bağlı ve bir şarkısını plak şirketine gönderen David Seville ile tanışırlar. Plak şirketinden oldukça kötü bir yanıt alan David’e müzikal yolda bu üç sincap yardım edecektir.

Rin Tin Tin

1 – Rin Tin Tin

Bu ismi Red Kit izlemiş her çocuk ve yetişkin bilir. Ancak bu Rin Tin Tin bildiğimizden çok farklı ve gerçek bir hikayeye sahip. Birinci dünya savaşı yıllarında Fransa’da görev yapan Amerikalı bir subay olan Lee Duncan, 2 Alman kurdu yavrusunu Amerika’ya götürür. Ancak bu yavrulardan birisi ne yazık ki yolda ölür. Rin Tin Tin ile oldukça ilgili olan Lee, onu yetiştirir ve eğitir. Bir Rin Tin Tin ile gösteri yaparken birisinin onu kameraya almasından ilham alan Lee Duncan, hemen bir senaryo yazar ve Hollywood’un yolunu tutar. Hikayesini ve yeteneğini beğenen film şirketleri onunla film çekerler. İlk Oscar Ödüllerinin dağıtıldığı yıl olan 1929 yılında en iyi erkek oyuncu dalında ödüle aday gösterilen bu Alman Kurdu, bir takım sebeplerden ötürü bu ödülü alamaz. Bu olay büyük tepki toplar. Rin Tin Tin 1932 yılında 16 yaşında hayata gözlerini yumar ve doğduğu topraklara geri gönderilir ve bir törenle toprağa verilir.

Hayvanlar bizleri tarih boyunca hep korumuş ve kollamıştır. Bize olan sadakatini her zaman gösteren bu dostlarımız, bizden sadece sevgi ve ilgi beklemektedirler. Biz elimizden geldiğince hayvan ile ilgili en iyi filmleri sıralamaya çabaladık. Sizlerin de bu konudaki görüşlerinizi bekliyoruz :)

Yorum Yaz