Genel

Hayvanlar Öğrenebilirler

5/5 - (1 vote)

Hayvanlar ömürleri boyunca öğrenim yoluyla da bilgi edinirler. Bir memelinin başarılı bir hayat sürebilmesinde öğrenme kabiliyetinin büyük rolü vardır. Öğrenim hayvanın bulunduğu çevrenin tehlikeleri karşısında aciz durumda olduğu yavru kucağında başlar. Yavru kendi dışındaki faaliyetlere seyirci olmak ve bunların sebep ve sonuçlarını zihnine kaydetmek suretiyle bilgi sahibi olur. Memeli hayvanlardaki oldukça uzun yolculuk devresi bu türlerin öğrenim alanında diğer hayvanlara kıyasla daha büyük bir gelişme kaydedebilmelerini sağlar. Ana babalarının öğretimi sayesinde hayatlarının sonraki çağlarında çok işlerine yarayacak bir bilgi hazinesi edinirler. Oyun sırasında da çok önemli ayrıntılar öğrenir ve ileride geçimlerini sağlayacak metodları eğlence kabilinden denerler. Anne, yavrularını dış dünyaya gezilere çıkarır. Küçükler böylece doğrudan doğruya pratik bilgi edinirler. Bu pratik ve ana babanın meydana getirdiği örnek taklit yoluyla çeşitli hünerleri geliştirmelerine yardımcı olur.

Hayatın pek erken bir çağında ortaya çıkan merak memeli hayvanın bilgisi arttıkça daha da kuvvetlenir. Merak sonucu olan keşif ve yeni tecrübeler edinmek ihtiyacı hayvanın faaliyetlerini daha geniş bir alana yayması sonucunu doğurur.

Zeki hayvanlar

Bilgiyle zeka çeşitli memeli türleriyle, ayrı ayrı fertlerde, miktar ve kalite itibariyle farklılaşmalar gösterir. Bazı hayvanlar çevreye kolay uyar ve başkalarından daha çabuk öğrenirler. Mesela fillerin çok kere önceden düşündükleri ve neticeyi kestirdikleri görülmüştür. Birmanya’da muazzam ağaç kütüklerini dağ yamaçlarından nehirlere indiren filler çetrefil durumları kavramakta ve seyislerin tarafından idare edilmelerine hacet kalmaksızın kütükleri gerekli düzene koymaktadırlar. Bazı hayvanlar kaba saba tarzda da olsa alet ve silahları kullanmayı da öğrenebilmektedir.
Bubuin denilen ve ağzı köpeğinkine benzeyen bir çeşit iri maymun çok kere yerden taşlar almakta ve bunları canını sıkan yabancılara şaşılacak bir isabetle savurmaktadır. Hayvanat bahçesindeki bir Berberistan maymunu kabındaki suyu kendisini rahatsız eden herhangi bir kimsenin suratına savurmayı adet edilmişti. Kabın yerine kaldıramayacağı kadar ağır bir taş kap konulunca bu defa avucuna su doldurup hoşlanmadığı kimselere savurmaya devam etti.

İçgüdü hayvanların hayatta kalabilmelerinin başlıca şartıdır. Bu yaratıklar öğrenme kabiliyetleri sayesinde daha da ileri gidip yaşama şartlarını geliştirebilmektedir ve hayatla olan bağlarını daha da kuvvetlendirmektedirler.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Bir kuş türüydü tam hatırlamıyorum ama ceviz kabuklarını kırmak için otoyolların üzerinden uçup ağzında taşıdığı cevizleri yola bırakarak üzerinden araba geçmesini bekliyor sonra da kırılan cevizin içini yiyormuş. Bunu sonradan öğrendikleri çok açık yıllar önce ne araba ne de otoyol vardı. Gerçekten çok zeki hayvanlar var :)