Genel

Nesli Tükenen Hayvanlar

3.4/5 - (13 votes)

Yüzyıllardan beri pek çok neden ile bazı canlı türlerinin nesli tükenmiştir. Doğal afetler, yanlış avlanma, sanayileşme vunlardan yalnızca birkaçıdır. Dünya’nın varoluşundan bu yana beşyüzden daha çok tür yokolmuştur. Bugün sizlere birkaçını tanıtacağız.

Dinazorlar

Haklarında çeşitli filmler yapan ve bazı müzelerde iskeletleri sergilenen dinozorlar yaklaşık 160 milyon sene karada yaşamışlardır. Birçok dinazor çeşidi vardır ve 1000 tane tür yaklaşık 65 milyon sene önce yok olmuştur. Nesillerinin nasıl tükendiğine dair net bilgi yoktur. Birden fazla tahmin gündeme gelmiştir. Aralarında en fazla kabul edilebilir olanı Nobel ödülü olan fizikçi Luis Alvarez ile oğlu jeolog Walter Alvarez’in ortaya attıkları “ 65 milyon sene öncesinde neredeyse 10km çapı bulunan göktaşının Dünya’ya çarpması ile dinazorların yok olması” düşüncesidir.

Mamutlar

4,5 metrelik boyları ve 8 ton ağırlıkları bulunan türün son nesli M.Ö. 1700 senesinde yaşamaktadır. Buluntularda keşfedilen mamut kalıntıları neredeyse 4 milyon yaşındadır. Aşırı avlanmanın yahut buzul çağının sonunda yaşanılan iklimsel değişimlerin nesillerinin tükenmesine sebep olduğu fikri hakimdir.

Moalar

Yeni Zelanda civarında yaşayan dünya üzeeindeki en büyük kuş çeşidi olarak kabul görürler. İnsanlarca yok edildiler.

Tazmanya Kaplanı (Tazmanya kurdu ) Avustralya’ya ait olan büyük etçil keselilerdir. 1930 senelerine kadar hayatlarını sürdürebildiler. Tazmanyalar hükümetin ve çiftçilerin desteği ile birlikte sürdürülen avlarda soyları tükendi.

Hazar Kaplanı/Pers Kaplanı

Hazar kaplanları tek başına hayat süren hayvanlardı. Türkiye’nin en batısında ve Hazar denizinin çevresinde, Kafkasya’da Türkmenistan, İran, Afganistan’ın kuzey bölgelerinde ve Moğalistan’da hayat sürmekteydiler. Sonuncarı da 1970 senesinde Rusya’daki türünün son örneğinin de ölümesi ile nesilleri tükendi.

Anadolu Panteri (Pantherea Pardus Tulliana)

Anadolu’da neredeyse 30 sene öncesine dek yaşayan bir ırktır. Anadolu panteri Ege ile Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz ile Doğu Anadolu bölgeleri içerisinde, genellikle dağlık ve ormanlık alanlarda hayat sürdüler. Ömürleri yalnızca 20 senedir. Ekolojik alanlarının gittikçe tükenmesi ve avlarının azalması panterleri insanların yaşadıkları bölgelere yönlendirmiştir. Bu durum da öldürülmelerine sebep olmuştur. Anadolu’da var olduğu 1974 senesinden bu güne dek kanıtlanamadı. Sonuncusunun 1974 yılında Beypazarı’nda vurulmuş olduğu kabul görmektedir.

Anadolu Aslanı

Sonuncusu 1890 senesinde vurularak öldürüldü.

Anadolu Kaplanı

Sonuncu Kaplan 1970 senesinde öldürüldü.

Çizgili Sırtlanlar

Çizgili sırtlanlar Asya’nın batısında ki buna Anadolu da dahil, Afrika kıtasının kuzeyinde, Arap Yarımadası ile Hindistan’da hayat sürmekteydiler. Nesillerinin tamamen tükenmiş olduğu kabul edilmiştir.

Yorum Yaz

1 Yorum