Genel

Tuhaf Hayvanlar

Mor Hint Kurbağası
Rate this post

BM Çevre Programı’nın açıkladığı verilere göre yeryüzünde 8.7 milyon canlı çeşidi yaşıyor.

İnsanoğlunun keşfettiği biyoçeşitlilikse bu rakamın 4’te biri bile değil. Kara canlılarının yüzde 14’ünü, denizdekilerin ise sadece yüzde 9’unu tanıyoruz. Taksonomi (sınıflandırma) biliminin radarına takıldığı halde, varlığından haberdar olmadığımız birçok olağanüstü canlı mevcut.

İşte onlardan bazıları:

MAVİ PAPAĞAN BALIĞI
Mavi Papağan Balığı

Meraklı ve dost canlısı olan balık, Atlantik Okyanusu’nun maskotu. İsmi, papağana benzeyen ağzı ve parıltı renginden geliyor. Başka hiçbir türün sahip olmadığı cezbedici bir rengi var. Korumak için çalışmalar başlatıldı.

SAYGA
Sayga
Diğer antilop türlerinden, uzun ve dikkat çekici burnuyla ayrılıyor. Şişirerek büyüttüğü burnu aslında koku almada körelmiş; daha çok hızlı nefes alıp vermek için kullanıyor.

MOLOK
Molok
Şekli bir canavarı andırıyor ama 20 cm’lik boyuna bakınca korkmak imkansız! Kafası boynunun ters kısmında olduğu için yırtıcıları kandırarak hayatta kalıyor. “Ters kafa” olarak da anılan molok’un eşi benzeri yok.

MOR HİNT KURBAĞASI
Mor Hint Kurbağası
“Domuz burunlu kurbağa” olarak da tanınan bu tür 2003 yılında keşfedildi. Yeraltında yaşayan kurbağa, yılın sadece iki haftasını yeryüzünde geçiriyor. Çiftleştikten hemen sonra yeraltının derinliklerine dönüyor.

PAPUÇGAGALI
Papuçgagalı
Çizgi film kahramanlarını andıran bu devasa kuş 19’uncu yüzyılda keşfedildi. Ana vatanı Beyaz Nil Vadisi… Sudan ve Zambia’da rastlanıyor.

Yorum Yaz

1 Yorum