Genel

Türkiye ve Dünya’daki Hayvanat Bahçeleri

Hayvanat Bahçesi’nde sulu serinlik
5/5 - (4 votes)

Hayvanat bahçeleri çok uzun yıllardır varlıklarını sürdürmüş yaşam alanlarıdır. Hayvanat bahçelerinin temelinin kraliyet yıllarına dayandığı, hükümdarların hayvan koleksiyonu yaparak hayvanat bahçesinin temellerini attıkları iddia edilmektedir.

Hayvanat bahçeleri doğadaki yabani hayvanların, benzerlerinin ve farklı türlerinin doğal yaşam alanlarına benzerlik gösterecek ortamlarda yetiştirilmesi, nesillerinin devam ettirilmesi ve insanlara hayvan türlerinin öğretilmesi amacı ile kurulmuş alanlar olarak adlandırılabilir.

Hayvanat bahçeleri sayesinde nesli tükenmekte olan hayvanlar koruma altına alınır. Bu hayvanların üremesi ve yaşaması için gerekli çalışmalar yapılır. Günümüzde doğada rastlayamayacağınız pek çok hayvan türüne hayvanat bahçelerinde rastlayabilirsiniz. Hayvanat bahçelerinde her hayvanın yaşam alanına uygun düzenlemeler yapılarak doğal ortamında yaşama imkanı sağlanmaktadır.

Gün geçtikçe gerek iklim koşullarındaki değişiklik, gerekse bilinçsiz avlanma gibi nedenlerle pek çok hayvan türünün nesli tükenmektedir. Gelecek nesiller şu an alışık olduğumuz pek çok hayvanı beklide sadece kitaplarda görebilecekler. Bu nedenle hayvan türlerinin korunması ve neslinin devamı için hayvanat bahçeleri büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde ve dünyada pek çok hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Bunların neler olduğuna bir göz atalım.

Türkiye’de Bulunan Hayvanat Bahçeleri

Gaziantep Hayvanat bahçesi Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesidir. 2001 yılında açılan bu bahçe 1000 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Dünyanın da 3. Hayvanat bahçesi olarak bilinmektedir.

İzmir Doğal Yaşam parkı olarak bilinen Türkiye’nin ikinci büyük hayvanat bahçesi İzmir’in Sasalı beldesinde bulunmaktadır. 2006 yılında açılan bu doğal yaşam parkı içinde 120 çeşit ve 1500 hayvan bulunmaktadır.
Soğanlı Hayvanat Bahçesi Bursa ili içinde bulunan bu bahçe 1998 yılında açılmıştır. 67 tür ve 600 adet hayvan bulunan bahçe 206 bin dönümlük alan üzerine kurulmuştur.

Atatürk Orman Çiftliği: 1933 yılında kurulan çiftlik 1940 yılından bu yana hayvanat bahçesi olarak faaliyet göstermektedir. Pek çok vahşi hayvanı barındıran bahçe Ankara ili içinde yer almaktadır.
Boğaziçi Hayvanat Bahçesi: Kocaeli’nin darıca ilçesinde bulunan hayvanat bahçesi 1991 yılında açılmıştır. En başta nesli tükenen kuşlara ev sahipliği yapan bahçe günümüzde farklı hayvanları da barındırmaktadır.

Dünyanın En İyi Hayvanat Bahçeleri

Animal Kingdom: Dünyanın en büyük hayvanat bahçesi olan bu park 500 hektarlık alana yayılmıştır. Antilop, beyaz gergedan, tüysüz köstebek gibi nadir bulunan hayvan türlerini burada görebilirsiniz. Yaşam ağacı da bu park da en dikkat çeken öğelerden biridir. Toplam 325 hayvan resmi bu ağaç üzerine işlenmiştir.

Basel Hayvanat Bahçesi: İsviçre’de bulunan bu bahçe hem barınakları hem de barındırdığı hayvan türü açısından en önemli bahçelerden biridir. 600’den fazla hayvan türü ve yaklaşık 6000 hayvanın yaşadığı bu hayvanat bahçesi İsviçre’de ziyaret edilen ikinci adrestir. 1874 yılından bu yana pek çok ziyaretçiyi ağırlamıştır.
Beauvul Hayvanat bahçesi: 1980 yılında açılan bu park o yıllarda 2000’den fazla kuş bulunan bir kuş bahçesiydi. 1995 yılından bu yana egzotik hayvanlar, kaplan ve vahşi hayvanların da yer aldığı bir hayvanat bahçesi olarak ziyaretçilerini karşılıyor.

Berlin Zooloji Bahçesi: Almanya’nın başkenti Berlin’de 1844 yılında ziyarete açılmıştır. Bu zooloji bahçesinde 1440 hayvan çeşidinden 13.900 hayvan bulunmaktadır. En başarılı üremeler bu bahçede gerçekleşmektedir. Pek çok nadir rastlana türleri de bu bahçede bulabilirsiniz.

Bronx Hayvanat Bahçesi: Pek çoğu nesli tükenmekte olan hayvana doğal bir yaşam alanı oluşturulan bahçe 265 hektarlık alan üzerine inşa edilmiştir. Amerika’nın en büyük doğal yaşam parkı olan bu alanda insan eliyle yapılan en büyük yağmur ormanını da görebilirsiniz. Özellikle vahşi Asya hayvanları bu parkın en gözde canlılarındandır.

Yorum Yaz