Genel

Yargılanan ve İdam Edilen Hayvanlar

5/5 - (1 vote)

Yakın zamanlara kadar suç işleyen hayvanların yargılanmaları ve suçlarına göre de cezalandırılmaları pek ender olaylardan sayılmazdı.

Cecile henüz dört yaşına girdiği 1494 yılında bir bebeğin ölümüne sebep olmak suçundan yargılanmış ve asılmak suretiyle idama mahkum olmuştu. Cecile kimdir biliyor musunuz? Bir domuz. Cezalandırılan bahtsız hayvanlar arasında öküzler, keçiler, köpekler, eşekler, inekler, koyunlar, katırlar, sinekler, yunus ve yılan balıkları, kırlangıçlar ve kurtlar sayılabilir.

1712’de Avusturyalı devlet memurunu ısıran köpek, kolların ve boyunun geçirilmesine mahsus delikleri olan işkence aletinde bir yıl oturmaya mahkum edilmişti.

Fransa’nın Moisy köyünde de boynuzları ile bir adamın karnını deşen boğa 1314’te asılmıştı. Avrupa’da da çok oldukları ve ortalıkta serbestçe gezindikleri için yargılanan hayvanlar arasında domuzların sayısı kabarıktır.

1864’te Slovanya’da küçük bir kız çocuğunun kulaklarını kemirip yiyen bir domuz idam edilmişti. Domuzun sahibi de sakatlanan kıza zamanı gelince eş bulabilmesi için yeterli bir Drahoma vermek zorunda bırakılmıştı.

Hayvanların cezalandırıldığı veya mükafatlandırıldığı hallerde babaların günahları veya meziyetleri sonraki kuşaklara miras kalmıştır. Mesela şiddetle tıslayarak Galyalı’ların baskınını haber vermek suretiyle Roma’yı kurtaran kutsal kazların torunları hizmetlerinden dolayı her yıl mükafatlandırılırlardı.

1864’te Almanya’daki bir mahkeme bir adamı sokarak öldüren bir kovan dolusu arının dumanda boğulmasını karar altına almıştı. 1474’te de İsviçre’nin Basel şehrinde bir horoz yumurtladığı için yakılmıştı. Böyle anormal yumurtadan kötü bakışlarıyla insanı öldürebilecek Basilisk adlı ejderin çıkmasından korkuluyordu.

Günümüze en yakın hayvan yargılanması vakası New York’un Harold gazetesinin 1906 yılı sayılarının birinde kaydedilmiştir. İsviçre’de iki haydut azgın köpeklerinin yardımıyla bir yolcunun yolunu kesmişlerdi. Bu arada köpek adamcağızı öldürmüştü. Suçlular yakalanıp yargılanınca iki haydut müebbet hapse, köpek ise idama mahkum edildi.

Yorum Yaz