Guinea Pig

Guinea Pig Bakımı

Guinea Pig Bakımı
4.2/5 - (54 votes)

Guinea Pig Tüy Bakımı

Guinea Pigler, sert ve sık tüylere sahiptir. Bu nedenle belirli aralıklarla ve düzenli bir şekilde tüyleri taramak ve temizlemek gerekir. Tarama işlemi hem küçük dostunuzun hoşuna gidecek hem de sağlıklı bir ömür yaşamasına yardımcı olacaktır.

Tüy bakımı için püf noktalar:

1- Her gün düzenli olarak tüylerin taranması.
2- Havuç, ayçiçeği ve yulaf vererek tüylerin canlı görünmesini sağlamak.
3- Kışın 30 günde bir, yazın 2 haftada bir tüylerin yıkanması, banyo.
4- Tüylerin banyo sonrasında temiz bir havlu ile silinmesi.

Havuç ayçiçeği, yulaf gibi besinleri tüylerin canlı görünmesine yardım edeceği gibi, tüylerin dökülmesini de önleyecektir. Banyo sonrası fön yapılması, tüyleri kurutacağı için tüy dökülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle temiz bir havlu veya güneşe çıkararak Guinea Pig’inizi kurutabilirsiniz.

Guinea Pig’e banyo yaptırırken kimyasal içeren şampuanlar kullanılmamalıdır. Köpekler için kullanılan şampuanlar ya da bebek şampuanları tercih edilmelidir.

Guinea Pig Bakımı

Guinea Piglerin Tüyü Neden Dökülür?

Tüy dökülmesinin birkaç nedeni vardır. Mevsim değişikliği, vitamin eksikliği ve deri kuruluğu tüy dökülmesinde başlıca etkendir.

Az su içen, vitamin eksikliği bulunan Guinea Piglerin tüyleri sürekli olarak dökülür. Bu nedenle gerekli vitaminli besinler ve temiz su Guinea Piglere mutlaka verilmelidir.

Guinea Piglerin tüylerinin kokmaması için düzenli olarak kafesin temizlenmesi, dışkıların toplanması gerekir. Kafeste taban malzemesi olarak talaş kullanıldığında koku bir nebze de olsa engellenir. Guinea Pig kafesinin temizlenme sıklığı Guinea Pig sayısına, boyutuna ve yaşına göre değişir.

Guinea Pig Tuvalet Eğitimi

Guinea Pigler aynı Hamsterlar gibi kafesin kuytu kısımlarına ve köşelerine tuvaletlerini yapar. Tuvalet eğitimi için önce Guinea Pig’i izleyin. Her zaman tuvaletini yaptığı bölgeye bir kap koyun. Bu kabın boyutu Guinea Pig’in sığacağı bir boyutta olmalıdır. Daha sonra kabın içerisine kafeste bulunan taban malzemesinin aynısından örneğin, talaş koyun. Guinea Pig, tuvaletini her zaman aynı yere yapacağından dolayı kaba zaman içerisinde alışacaktır. Kabın içine girerek tuvaletini yaptıktan sonra ödüllendirme yapılmalıdır. Bu noktada ödüllendirme için en sevdiği yiyecekleri ona vererek aynı Kedi-Köpekler’de olduğu gibi ödül-ceza sistemini Guinea Pig’inize uygulayın. Bu şekilde ödüllendirilen Guinea Pig, tuvalet eğitimini almış olacaktır.

Guinea Pig’ler bazı durumlarda tuvalet kabına yalnızca idrarını yapabilmekte, dışkısını kafesin diğer alanlarına yapabilmektedir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

3 Yorum

  • Merhaba 3 aylık dişi Peru kobayım var. Çiş eğitimi hala veremedim kap koydum kuru ot koydum ama yapmıyor. Her yere kaka çiş yapıyor. Kafes dışına aldığımda da her yere çiş kaka yapıyor. Pek sevilmeyi okşanmayı sevmiyor bazen ısırıyor da. Ne yapmam gerek? Şuan sadece o var ilerleyen zamanlarda yanına arkadaş almayı düşünüyorum ama aldığım yer tek besleyin kavga ediyorlar dedi internettede de çift bakın yazıyordu