Guinea Pig

Guinea Pig Beslenmesi

Guinea Pig Beslenmesi
5/5 - (84 votes)

Guinea Pig Beslenmesi

* Guinea Pig, temel olarak yeşillik, sebze ve tohumlarla beslenir. Hemen hemen tüm sebze ve meyveyi severek yerler. Kafeslerinde bulunan yem kabının içinde ise kaliteli paket yemlerin bulunması gerekir. Tohum içeren bu kuru yemler, çeşitli sebze ve meyvelerle beraber Guinea Pig’in ihtiyacı olan tüm besinleri almasını sağlar.

* Guinea Piglere yeşillikleri belirli bir düzen içerisinde vermek gerekir. Aşırıya kaçıldığı takdirde ishal olabilirler. Haftada birkaç defa yeşillik verilebilir. Genel olarak severek yedikleri sebze ve meyveler şunlardır: Marul, kıvırcık, tatlı biber, karahindiba, çimen, maydanoz, elma, armut, üzüm, kayısı, domates, portakal, havuç, kabak, salatalık…

* Yavru Guinea Pig, birkaç aylık olana kadar sadece anne sütü içer. Anne Guinea Pig sütten kesildiği zaman yavrular kuru yem ve yeşilliklerden yemeye başlayacaktır.

* Yem vermeyi belirli bir zamana sığdırmak yerine, yem kabında bulunan kuru yem bittikçe doldurmak daha doğru olacaktır. Yemin taze kalması için bitene kadar bekleyerek yenilemek daha doğru olacaktır. Özellikle sebze ve meyve miktarı, Guinea Pig’in en fazla 1 gün içerisinde tüketebileceği kadar olması gerekir. Aksi halde bu gıdalar bozularak kokar ve zararlı bakterilerin oluşması kaçınılmaz olur.

Guinea Pig Beslenme

* Guinea Piglerde beslenme tek tip değil çeşitli olmalıdır. Yani sadece kuru yem ya da sadece yeşillik değil; kuru yem, sebze, meyve şeklinde çeşitlilik sağlanmalıdır. Beslenmenin %60’ı kuru yem-kuru ot, %25 sebze, %15 ise meyve şeklinde bir düzen oluşturulmalıdır. Kuru ot, bu canlıların lif ihtiyacını giderir. Kuru otlar, bahçeden ot toplayıp kurutarak ya da pet shoplardan temin edilerek verilebilir. Guinea Piglerin C vitaminine olan ihtiyacını da unutmamak gerekir. Bunun için günlük ya da günaşırı olarak turunçgiller, havuç ve maydanoz ile beslenmesi gerekir.

* Guinea Pig’e verilmemesi gereken gıdalar:

Guinea Piglere genel olarak hayvansal gıdalar, acı, yağlı ve fazla tuzlu besinler vermekten kaçınmak gerekir. Otçul olan Guinea Piglere et ve et ürünleri kesinlikle verilmemelidir. Pişmiş gıdalar da vitamin ve minerallerini büyük oranda kaybedeceği için verilmesi tavsiye edilmemektedir.

Yorum Yaz

1 Yorum