Guinea Pig

Guinea Pig mi, Hamster mı?

Guinea Pig mi, Hamster mı?
4.6/5 - (63 votes)

Bu yazıda, Guinea Pig ve Hamster’ın kişisel özellikleri ile beslenme ve bakım farklılıkları yer almaktadır. Aşağıdaki bilgiler sayesinde, size en uygun evcil hayvanı seçeceksiniz.

Guinea Pig mi, Hamster mı?

* Guinea Pigler gece uyuyup gündüz etkindirler.
* Hamsterlar ise gündüz uyuyup yaklaşık 18.00-21.00 saatlerinden sonra etkin olurlar.

* Guinea Piglerin ağızlarında besinleri saklayabilecekleri keseleri yoktur ve yemeklerini sağa sola saklamazlar.
* Hamsterların yanaklarının hemen altında yemek keseleri vardır, doyduktan sonra ya da yemek yerken arada bir yemekleri oraya saklarlar. Sonra o kesedeki yemekleri gidip bir yerlere boşaltıp saklarlar.

* Guinea Pigler kesinlikle ısırmaz. Hatta bu yüzden doğada çok kolay avlanabilen hayvanlardır. Bir tarafını kanatsanız da asla ısırmazlar. Sadece sizi koklarken dişini değdirebilir ama kokunuzu fark ettiğinde hemen bırakır ve sizi yalayabilir.
* Hamsterlar ısırabilirler. Hatta bazen kanatacak derecede zarar verebilirler. Ancak hiçbir hastalık bulaşmaz. İsterseniz Hamsterinizi kendinize alıştırarak ısırmamasını sağlayabilirsiniz ama bunun garantisi yoktur.

* Guinea Pigler tamamen bitkisel olarak beslenirler. Çeşitli yerlerde arada yumurta ve süt verilebilir yazılarını görebilirsiniz. Ancak bu istisnai durumlar dışında tamamen yanlıştır. Çünkü doğada kimse onlara yumurta, süt gibi hayvansal gıdalar vermez. Kan kaybı gibi proteinle sağlığa kavuşturulabilen hastalık durumları dışında hayvansal gıdalar “asla” verilmemelidir. Asla yavrularını yemezler. Hatta iteklemek dışında zarar vermezler.
* Hamsterlar bazen et yiyebilirler. Hatta hasta, güçsüz ve yaşamayacağını düşündüğü yavrularını yiyebilirler. Bu bazı insanlara “vahşilik” olarak gelebilir ancak geri kalanları yaşatabilmek için genelde anne yemek zorundadır. Tabii bu zorunluluk her zaman geçerli değildir. Bazen evde yaşayan dişi Hamsterlerimiz bizden veya çeşitli çevresel faktörlerden rahatsız olduklarında da yavrularını yiyebilir. Kişisel düşüncemiz bunun doğru olmadığı yönündedir ama bu doğanın dengesidir diyerek, asla Hamsterlara karşı bir nefret ya da önyargı geliştirmeyin.

* Guinea Pigler birbirlerine küçük-büyük asla zarar vermezler. Hatta sosyal hayvanlar olduklarından birbirlerini korur ve kollarlar. Devamlı sürü halinde yaşarlar. Bazen erkek Pigler liderlik yarışı içerisinde birbirlerini itekleyebilir.
* Hamsterlar birbirlerine ısırarak ya da tırmalayarak zarar verebilirler. Dwarf (cüce) Hamterlar (Roborovski, Campbell, Çin ve Kar beyazı) dışındaki türler (Suriye, Avrupa) beraberce yaşayamazlar. Çiftleşme dışında bir araya gelmezler, geldiklerinde ölümle sonuçlanan kavgalar edebilirler. Hatta bu yüzden ülkemizde bakılan Suriye Hamsterları doğduktan belli bir süre sonra kesinlikle ayrılmalıdır.

* Guinea Pigler sürekli hareket halinde değildirler. Her gün kilometrelerce koşturmak istemezler. Sizinle ya da arkadaşlarıyla belli bir süre oyunlar oynarlar ama genelde oldukça sakindirler. İçinde dönecekleri çarka ihtiyaç duymazlar. Hatta eğer çark koyulursa hantal olan ayakları çarka dönmeye çalışırken sakatlanabilir ya da yaralanabilir.
* Hamsterlar doğalarında her gün kilometrelerce koşarlar. Boylarına göre inanılmaz miktarlarda yol alabilirler. Bu yüzden evlerde beslediğimiz Hamsterlara çark koyarız. Hareket ederek içgüdülerini tatmin ederler ve aşırı şişmanlamalarını engellerler.

* Guinea Pigler sizi gördüğünde tepki verirler. İnce ve yüksek sesli bir ıslık benzeri sesler çıkarırlar. Aynı şekilde acıktıklarında da viyaklayarak yemek isterler.
* Hamsterlar canları yandığında çıkardıkları viyaklamalar dışında sesler çıkarmazlar.

* Dişi Guinea Pig, erkeğini 15 günde bir kabul eder ve hamilelik 50-60 gün sürer. Bir yavrulamada 2 ile 5 arası yavru yapabilir.
* Dişi Hamster, erkeğini 4 günde bir kabul eder ve hamilelik 15-20 gün sürer. Bir yavrulamada 5-10 arası yavru yapabilir.

* Guinea Piglerin tüm duyu organları tamamen çalışır.
* Hamsterların gözleri pek iyi göremez, bu yüzden işitme ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Karanlık tünellerde yaşamaktan gözlerinin görme yeteneği körelmiştir. Bu yüzden bıyıklarıyla çevreyi algılamaya çalışırlar, bıyıkları denge organları da denebilir ve kesinlikle kesilmemelidir.

* Yeni doğan Guinea Pigler kuru mama yemeye başlayabilir, tüyleri ve tırnakları vardır, rahatlıkla yürüyebilir hatta koşabilirler. Gözleri açıktır. Yavruları doğduktan sonra rahatlıkla sevip kucağınıza alabilirsiniz.
* Yeni doğan bir Hamster sadece anne sütüyle beslenir, gözleri kapalı doğar. Tüyleri yoktur ve sürünüp anne memesini bulup emmeye çalışmak dışında pek hareket etmezler. Yavruları sütten kesilene dek ellememelisiniz, çünkü anne kendi kokusu dışında başka kokuyu algıladığı zaman yavruyu annelikten reddedebilir ve hatta zarar verebilir.

* Guinea Pigleri hayvan şampuanlarıyla ya da bizim kullandığımız bebek şampuanlarıyla (Johnson’s Bebek Şampuanı ve Dalin) çok sık olmamak üzere yıkayabilirsiniz. Yazın 2 haftada 1, kışın da ayda 1 defa yıkanabilir. Havluyla kurutulup fönle kurutulabilir veya hava sıcaksa güneşte kurutulabilir.
* Hamsterları asla yıkamamalısınız. Çöl hayvanı olduklarından uzun süre susuz bile kalabildiklerinden ve doğalarında yıkanabilecek kadar su bulamadıklarından yıkanmamalıdırlar. Yıkandıklarında üşütüp ölebilirler. Hamsterlar kendilerini yalayarak temizler. Bu şekilde hem kötü kokmazlar hem de üstlerinde bulunan parazitleri temizlerler.

* Guinea Pigleri istediğiniz gibi elinize alıp sevebilirsiniz. Onlar açısından asla bir sağlık sorunu teşkil etmezsiniz. Sadece grip, nezle ve benzeri Guinea Pig’e bulaşabilecek hastalıklara yakalandığınızda pek dokunmamalısınız. Çünkü onlara da bulaşabilir.
* Hamsterları fazla elde tutmak onlar açısından zararlıdır. Hatta elinizi yıkadıktan sonra dokunmanız daha iyi olur. Çünkü mikroplara karşı çok hassastırlar. Zaten 2 yıl kadar olan ömürleri daha da kısalabilir. Ayrıca Pigler gibi bizim bazı hastalıklarımız onlara da bulaşabilir.

* Guinea Pigler sevilmekten çok hoşlanırlar, hatta değişik sesler çıkararak bu mutluluğu belli ederler. Büyük bir huzurla kucağınızda uyurlar ve sizinle ne kadar vakit geçirirse o kadar mutlu olurlar. Hatta siz onu sevin diye viyaklarlar. Eğer onunla yeteri kadar ilgilenmezseniz bunalıma girebilirler.
* Hamsterlar ise sevilmekten pek hoşlanmazlar, hatta onları kucağınızda uyutmanız çok zordur. Kendi hallerinde yaşamaktan daha mutlu olurlar ama onu da elinize alıp sevmeniz, ilgilenmeniz ve sürekli kafeste durarak sıkılmasını engellemeniz gerekir.

* Guinea Pigler 5 ile 10 yıl arasında yaşayabilir.
* Hamsterlar (ülkemizde bulunan türler) en fazla 2 yıl yaşayabilir.

* Guinea Piglerin tırmanma yeteneği yoktur. 20 cm.’lik bir engelin üzerinden bile zıplayamazlar.
* Hamsterlar rahatlıkla uygun olan her yere tırmanabilirler.

Yorum Yaz

9 Yorum

    • diğer evcillere göre oldukca az dökülür. Hele hollanda veya crested türlerinde döküm neredeyse hiç yoktur. Ayrıca skiny cinslerler keldir. tüy yoktur :)

  • Guinea pigler isirabilir yanlış bilgi. Birbirleri arasında disi bile olsa üstünlük mücadelesi olabilir ve kavga edebilirler bu da yanlış bilgi. Guinea piglerin boyutlarına göre gayet de güzel 20cm ve üstüne Zıplayabilirler bu da yanlış bilgi. Bu kadar rahat diyorum çünkü Guinea piglerim var safkan ??

  • Hamsterlar yavrularını yemezler , üstüne oturup boğmaya çalışırlar . Ama bir madde var ve adını unuttum , işte yavrularını o maddeden temizlerken yiyor gibi görünür ama değildir .

    Umarım yanlış bilgi vermemişimdir.