Güvercin Türleri

Bağdat Güvercini

Bağdat Güvercini 2

Bağdat Güvercini ile ilgili bilgi vermeden önce, bilinmesi gerekir ki, Bağdat güvercini normal güvercinler ile yan yana geldiği vakit sizi bir hayli şaşırtacaktır. Genel yüz görünümü kendine has ve dikkat çekicidir.

Görünüm açısından oldukça iri olduğundan ötürü ve normal güvercinlerden 2-3 katı büyüklüğe sahip olduğu için ibibikli Bağdat güvercinleri, kuş beslemeyi bilmeyen kişiler tarafından da merakla seyredilen güvercinler haline gelmiştir.

Genel Özellikler

Posta Güvercini ile Adana kırması olarak sınıflandırabileceğimiz bu iri kuşların ağ babası olarak bilinen Bağdat kuşları’nın, genel olarak süs kuşları olarak satışları yapılmaktadır. Muazzam görsellikleri ile herkes tarafından ilgi gören bu güvercinler, üretim yapan güvercin severlerin çoğunun kümesinde en az 1 çift olarak yer alır.

Sağlıklı yavrular büyütebilmek için Bağdat kuşu tercih etmenin de oldukça fazla avantajı vardır. İyi birer bakıcı oldukları için, yavrularını diğer güvercin türlerine göre daha hızlı bir şekilde büyüttükleri bilinmektedir.

Yavru bakıcısı olarak da değerlendirilen Bağdat güvercinleri aslında Posta güvercini ile aynı hizmeti sunar. Benzer özellikleri olmakla birlikte, Posta güvercinine göre daha fazla seçenek sunan Bağdat güvercinleri ilk olarak Bağdatta üretilmiş olsa da, zamanla dünya’nın her bölgesinde bulunabilecek bir hale gelmiştir. Şuan Türkiye’de bir çok bölgede üretimi gerçekleştirilen bu güvercinleri hemen her kümeste görebilmek mümkündür.

Bağdat Güvercini’nin fiyatı, oldukça pahalıdır. Ancak pahalı olmasına rağmen, verilen paraya değecek ölçüde değerli bir türdür.

Yorum Yaz

6 Yorum